top of page

У процесу развоја општих међупредметних компетенција и сaморегулације, ученицима је потребaн индивидуализован приступ, стална подршка, али и подстицање постепеног осамостаљивања, јер је самосталност у учењу и активностима повезаним са учењем једна од главних претпоставки овладавања процесом учења, а тиме и оспособљавања за целоживотно учење.

 

Индивидуализација наставе не значи да наставник ради са сваким учеником појединачно. То је својство индивидуалне наставе, у којој су учесници и партнери наставник и један ученик. Индивидуализација подразумева да у планирању наставе наставник узима у обзир разноврсне карактеристике ученика и разлике међу њима и да приступ, избор метода и техника и активности прилагођава тако да та разноврсност не буде сметња за постизање планираних резултата наставе.

 

//////////////////////////////////////////////////////////////////////

 

Прочитајте

 

још:

Повезивање садржаја...



Повезивање садржаја са нивоом знања, вештина и интересовањима ученика

Како подржавамо индивидуално учење?

Током индивидуализоване наставе ученици раде у мањим групама. Једно од основних правила за рад мањих група јесте да све имају у основи исти циљ, али да га достижу на различите начине. Критеријуми за формирање група су многобројни, а наставник их бира с обзиром на оно што очекује као исход наставе. Иако има главну реч у формирању група, наставник може да узме у обзир и предлоге и жеље ученика, посебно оних у старијим разредима. С обзиром на арактеристике ученика унутар једне групе, наставник за различите групе планира различите активности и даје различите задатке, али у истом заједничком оквиру. Активности и задаци на којима групе раде могу да се разликују, тако да свака група до циља стиже на свој начин, или да се допуњавају, тако да свака група даје допринос достизању жељеног циља.

ОШ Милутин и Драгиња Тодоровић, Крагујевац

Да би заиста омогућила развој компетенција, настава мора да почива на индивидуализацији .

Подршка коју ученик добија индивидуализацијом наставе је непроцењива. Прво, само учење је олакшано, јер се ослања на стварне ресурсе којима ученик располаже. Друго, заједничким радом у малој групи, оно је и обогаћено. Индивидуализација наставе ствара претпоставке да се у највећој мери искористе многобројне могућности и предности сарадничког (кооперативног) учења: увид у сопствено учење као резултат сарадње и размене са другима, прилика да се уоче, посматрају и прихвате разноликости у начинима учења и да се властити упореде са начинима учења других.

 

Ако је циљ наставе буде делотворна за сваког ученика, што значи и квалитетна, она неминовно мора бити диференцирана, не само због различитих личних особина ученика, већ и због разлика које међу њима постоје у погледу обима и нивоа развијености претходних знања и вештина.

 

Стварати услове за развој саморегулације и општих међупредметних компетенција значи, на темељу доброг познавања ученика, стално осмишљавати изазовне и привлачне активности и задатке. При томе је права професионална мудрост уравнотежити однос између изазова тј. захтева и очекивања и нивоа тренутних могућности, наћи праву меру између онога што је идеално, пожељно и реално. Један од сигурних показатеља да је права мера пронађена је заинтересованост ученика за учешће у активностима и изради задатака.

////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////

bottom of page