Смернице и водич за примену
ОКВИР НАЦИОНАЛНОГ КУРИКУЛУМА - ОСНОВЕ УЧЕЊА И НАСТАВЕ
Примери добре праксе:
Пример који илуструје активности које су остварене у оквиру додатне наставе.
Ваннаставне активности
Ваннаставне активности обухватају обавезне активности тј. час одељенског старешине и слободне активности тј. разноврсне друштвене, хуманитарне, спортске и културне активности, као и екскурзије. Исто као и претходно описани,
овај облик рада се планира школским документима.
Час одељенског старешине је обавезна активност која се реализује током целе школске године и која има за циљ да допринесе развоју одговорних личности, спремних да преузимају одговорност и да се одговорно понашају у заједници, поштујући и уважавајући правила заједнице и различитости у њој.
Слободне активности могу да се организују на нивоу целе школе, разреда и одељења. Могу да се остварују у школи и изван школе, у неком другом јавном простору. Примери се могу видети у прилогу 12. Због тога је за школу важно да се повеже са институцијама и установама у локалној и широј средини и успостави сарадњу са њима. Међу слободним активностима најчешће се практикују оне које су по карактеру спортске, хуманитарне, еколошке, културне, као и школске екскурзије, које могу да обухвате и неколико ових домена.
Организовањем слободних активности у домену спорта школа омогућава ученицима да у различитим врстама спортова и спортских такмичења учествују као такмичари и посматрачи и да се укључују и у разноврсне рекреативне активности које се нуде у локалној заједници или могу да се осмисле у сарадњи са њом. Ове активности пружају прилику такмичарски настројеним ученицима да испробају или покажу
своја атлетска умења и да их усавршавају у сарадњи са локалним спортским друштвима и тимовима. Спортске активности су, такође, веома повољан амбијент за узајамно упознавање и повезивање ученика, што доприноси развоју здравог такмичарског духа и контроли или уклањању ривласких напетости.
Укључивањем у хуманитарне акције пружања помоћи и изражавања солидарности са онима који су из различитих разлога угрожени или иницирањем таквих акција, код ученика се утемељују основне друштвене вредности и развијају компетенције неопходне за одговоран и конструктиван живот у друштву.
Кроз еколошке активности ученик се укључује у шире друштвене напоре усмерене на о очување природне и животне средине, али може да учествује и у иницијативама за започињање таквих активности и у школи и у локалној и широј средини. Ове активности су корисне саме по себи, али је још боље ако се надовезују на редовне школске и наставне активности у којима се подстиче не само развој еколошке, као једне од општих међупредметних компетенција, већ и друштвено одговорно понашање уопште.
Начини организовања и извођења културних активности су бројни и разноврсни и традиционално везани за образовно-васпитни рад у школама. Културне активности обухватају посету културној институцији или гостовање те институције у школи, уметничку продукцију самих ученика и школе и активности усмерене на очување културне баштине. Ове активности такође имају велики потенцијал у утемељивању и обликовању естетске компетенција и просвећивању заснованом на хуманистичким вредностима.
Међу слободним активностима су и екскурзије, које се најчешће организују на нивоу разреда, а са циљем пружања додатне подршке достизању очекиваних резултата учења и наставе. Основа за планирање екскурзије налази се у школском програму. Понашање ученика на екскурзији представља поуздан показатељ како их је школа припремила за живот у свету у коме ће се наћи кад је заврше. Стога је озбиљна анализа тока и резултата екскурзије основа на којој школа може и треба да планира кораке којима ће унапредити и образовно-васпитни рад и културу учења у школи и школску културу у целини.
Све врсте слободних активности имају посебан значај за ученике који потичу из запостављених и угрожених друштвених група, јер им отварају могућности за учествовање у активностима за које у својој заједници немају потребне услове.
Ваннаставне активности пружају могућност да се, другачије него у редовним наставним активностима, подржи и оснажи развој ученика у зреле, друштвено активне и одговорне особе. Идеално је да се ваннаставне активности планирају
тако да се надовезују на наставне активности и допуњавају их. Тада се, у начелу, може очекивати и да дају највише позитивних и пожељних ефеката. Није, међутим, занемарљив потенцијал ваннаставних активности да, у извесној мери бар, надокнаде недостатке, пропусте или ограничења редовне наставе. Као што је већ речено, искуства у реализацији ових активности могу веома корисно да се употребе за планирање потребних промена и побољшања у редовној настави.
Ваннаставне активности су мост између школске и ваншколске средине, и то у њеним најбољим и највреднијим аспектима. На нивоу појединачних ученика се добит од ових активности бележи у многим важним доменима личног и образовног развоја и напредовања, а посебно у јачању самопоуздања, иницијативности и лидерских вештина.
Истраживања показују да ученици који учествују у овим активностима временом поправљају и свој школски успех. То није ни мало изненађујуће, јер повезаност коју кроз ове активности успоставља са својом школом, код ученика ствара осећање да су препознати и прихваћени, те школу доживљавају као место где истински припадају.
Ваннаставне активности толико мотивишу ученике да су често разлог да редовно похађају школу. Зато је важно да сваки ученик има прилику и могућност да се укључи у ове активности, те је обавеза школе да то омогући.