top of page

Средина за учење

 

Под средином за учење често се разуме школски простор и начин на који је он организован и уређен. Средина за учење је више од тога. Простор и његове карактеристике су, наравно, важан део средине. Али средину за учење чини и све оно што се у њој догађа, начин на који се догађа, како се организује то што се догађа, ко и како у томе учествује и како је све то регулисано. Осим физичке, средина за учење укључује и низ других димензија, које не морају бити непосредно видљиве, али које увелико одређују и њен садржај и њен квалитет.

 

Учење и настава описани у документу Оквир националног курикулума изискују средину која је погодна за успостављање и развој компетенција ученика и која омогућава да се повежу и узајамно подржавају лични развој и образовно напредовање ученика. То је средина у којој се одвија главнина учења и у којој сваки ученик добија подршку која му је у учењу потребна.

 

Школа као средина за учење мора да омогући да сваки ученик може да се укључи и да учествује и у настави и у другим школским активностима, да понуди разноврсне путеве, начине и средства учења, не само школског градива него и свих других умења која су битна за остваривање циљева образовања, да уважи постојећа знања и искуства и да помогне да их ученик повеже, организује и да на њима гради нова знања и стиче нова искуства, да излази у сусрет интересовањима ученика, негује их и подстиче нова, све зрелија и напреднија. У таквој средини ученици су мотивисани за учење и стасавају у активне, компетентне, иницијативне, креативне и одговорне људе.

 

Средину за учење чини више димензија. Оне се могу груписати на различите начине, а за остваривање концепције учења и развоја која је описана у документу Оквир националног курикулума, посебно су значајне оне основне: физичка, психолошка, социјална и педагошка.

 

Физичку димензију чини простор. Она укључује простор унутар школе, пре свега учионице, али и све друге просторије у којима се одвија живот школе, као и школско двориште и непосредну околину школе.

 

Оно што је најважније је да је простор на сваки начин безбедан за ученике и наставнике и све друге који се, у било ком својству, у њему налазе. Простор који  је уредан, чист, природним и вештачким светлом добро осветљен, проветрен, који није затрпан старим предметима и предметима који се не користе, испуњава основне предуслове да се у њему са учењем уопште започне.

 

Такође, простор треба да буде опремљен тако да одговара на потребе ученика и учења, да омогућава безбедну комуникацију и кретање ученика и наставника. Веома је важно да су наставна средства доступна, прилагођена узрасту ученика и у сваком погледу функционална, да одговарају намени и да су у исправном стању.

 

Веома важно да се у учионици води рачуна и о томе да не буде превише предмета и детаља. Оскудно опремљен и безличан простор никада није пријатан, па није погодан ни за учење. Али простор у коме је вишак предмета, детаља и украса, посебно ако је украшавање њихов једини смисао, може да има још погубније последице по учење. Превише украса брзо засити опажање и пажњу, сазнајно су некорисни, а могу да буду и штетни, јер не подстичу, већ умтрвљују пажњу. Ово је изразито проблематично и са становишта васпитања, јер не доприноси изградњи укуса и доживљају лепог, пажљивом односу према непосредној средини и разумевању животног простора као функционалног, складног и осмишљеног.

 

Наставници добро знају да ни најсавременија опрема, ни најмодерније уређење учионица и школе, сами по себи не дају и добре образовне резултате. И најсавременије уређена учионица може да буде место за досађивање и нерад, а најскромнија живо врело идеја, мисли и дела. У учионици уређеној и оплемењеној маштовитим идејама и наставника и ученика, учење може да постане бољи део свакодневице свих који у њему учествују.

Ученици ОШ Петефи Шандор, Нови Сад

Примери добре праксе:

Пример добре праксе који илуструје наставу остварену у продуктивној и подстицајној средини за учење.

ПРИМЕР 18:

 

УЧИОНИЦА – ЛЕНТА ВРЕМЕНА

ОШ "Ратко Вукићевић", Ниш

Психолошка димензија средине за учење подразумева пре свега атмосферу у којој се учи. У овом погледу подстицајна је она средина у којој се и ученици и наставници осећају заштићено и безбедно, уз доживљај да се учење подржава и охрабрује и у којој се, уместо под стресом и у зебњи, ради у пуној концентрацији, мотивисано и посвећено.

 

У таквој средини ученик има могућност да сагледа вредност учења и знања те отуда и спремност да их даље развија и унапређује. Учење и знање су за ученике вредни ако могу да им пруже одговоре на нека питања која су за њих важна, ако задовољавају радозналост, ако имају прилику да истражују, откривају, ако се осећају уважено у својој индивидуалности и посебности и ако имају на чему да заснивају и граде самопоуздање.

 

У психолошки повољној средини постоје и повољни услови за васпитни утицај школе на обликовање личности ученика и развој ученика у свим кључним аспектима који укључују понашање, социјална умења, емоције, доживљаје и искуства. Психолошки повољна средина је прва која ће ученике склоне ризику претераног изостајања из школе или чак и прекида и напуштања школовања, одвратити од таквог избора и задржати у школи.

Ученици ОШ "Милутин и Драгиња Тодоровић", Крагујевац

Социјална димензија повољне средине за учење подразумева средину која у духу поштовања и уважавања, омогућује отворену, искрену и сврсисходну комуникацију, правичност у начину опхођења и вредновању, без предрасуда и стереотипа. У таквој средини су за успех заинтересовани и наставници и ученици и и једни и други имају прилику и могућност да напредују и усавршавају се. Успех је у оваквој средини природна и очекивана последица процеса и начина учења и зато се о процесу и начину учења води нарочита брига.

 

Важан аспект ове димензије средине је и општа атмосфера која је у школи видљива на различите начине - кроз однос међу запосленима, однос према и међу ученицима, према и међу наставницима, према другима и другачијима, придошлицама, гостима. Социјална димензија школске средине као средине за учење и развој увелико учествује у изградњи појединца као друштвеног бића, а ученика као видљивог члана друштвене структуре и будућег одговорног грађанина.

 

Педагошку димензију средине за учење чини приступ учењу и настави, избор метода и техника наставе и подршке разноврсним начинима учења, општа атмосфера рада и учења. Педагошку димензију, својим професионалним знањима и умењима, формира наставник. Активно учешће ученика и сарадња ученика и наставника у активностима које се у школи остварују кроз наставу и ван ње, на редовној основи или као посебне иницијативе, најбоље документује педагошки учинак професионалног рада у школи.

 

У средини повољној за учење, у свим њеним димензијама, ученици имају могућности да доживе и испробају се у улогама сличним онима у којима се могу наћи у стварном свету, у игри, раду или другим социјалним контекстима. На много начина живот почиње већ у школи. Школа која негује средину за учење и настоји да је учини повољном у свим њеним сложеним димензијама, суштински доприноси да њени ученици заузму повољне почетне позиције на путањи која

води у обавезе и одговорности одраслог.

bottom of page