Смернице и водич за примену
ОКВИР НАЦИОНАЛНОГ КУРИКУЛУМА - ОСНОВЕ УЧЕЊА И НАСТАВЕ
Будући да и истраживања и пракса показују да настава схваћена као предавање предметних садржаја слабо или никако не доприноси учењу кроз које се развијају компетенције, наставу је потребно обогатити новим и другачијим приступима и укључити методе, начине и технике које имају капацитет да подстакну изградњу употребљивих, животно и образовно релевантних знања.
Када на овакав начин разуме своју професионалну обавезу и задатак тј. када бира најприкладније методе за наставу и учење које ће подржати развој компетенција, наставник је у потрази за одговорима на разна, најчешће следећа питања:
• Шта (у овој теми/садржају) може подржи и оснажи лични развој ученика?
• Шта ученици о теми већ знају?
• Које методе би то најуспешније учиниле?
• Како да код ученика подржим и оснажим саморегулацију, а да га не препустим самом себи?
• Које су методе најпогодније за развој вештина мишљења?
• Како да подржим процес учења и развој вештина учења?
• Како да код ученика подржим развој и оснажим рефлексију и самопроцењивање?
Одговори на питања којима утврђујемо шта ученици већ знају, шта мисле да знају и како размишљају о теми, воде избору садржаја, начина и приступа тако да се ученицима пружи прилика не само за активно учешће, већ и за иницијативу. Ово је очигледно важно само по себи, али постаје нарочито важно у учионици у којој су разлике у предзнањима ученика последица разлика у друштвеном положају њихових породица и капацитета породице да сазнајно и образовно подржи дете. Активно укључивање ученика у процес наставе, а тиме и процес учења на темељу онога што већ знају, једини је начин да се свим ученицима створе услови и пружи шанса да оно што знају даље унапређују и тиме обтазовно и лично напредују. У наставку су приказани неки приступи који могу да воде достизању главних циљева образовања, осигуравају његове позитивне дугорочне ефекте, лични и образовни развој и успех ученика.
Који су главни начини да се оснаже учење и компетенције?
Прочитајте
још:
Колико је важно проверити шта о теми ученици заиста мисле и знају, речито потврђује пример ученика који је, у оквиру припрема за рад на теми из средњевековне историје, одговарајући на питање Шта је шта у средњем веку, написао:
- краљеви су витезови
- цареви су војници
- палате су витешки турнири
- дворци су Викинзи
- пљачкаши су пљачке воза,
а каубоји су салуни (ово
последње је ученик сам додао).
Подаци о образовним постигнућима показују да су најуспешнији они образовни системи који ученицима постављају висока очекивања и стварају услове да се та очекивања и остваре. Ово је посебно важно за ученике који у породици не могу да добију потребну или одговарајућу подршку .