top of page

Оцењивање

Школско оцењивање се пречесто користи само да се одмери тренутно знање ученика, а не и да се ученицима помогне да квалитетније уче и више  напредују у учењу .

У концепцији наставе која је уједно и процес учења, оцењивање је укључено у учење и представља његов интегрални део. Оно није једнократна активност која се понавља с времена на време, у мање-више правилним временским размацима, већ процес који, као и учење, траје континуирано. Такво оцењивање не служи само томе да се процени шта су ученици научили, већ да се подржи и унапреди сам процес учења, јер тада је сигурно да ће и његови резултати бити бољи. Нешто више података и информација о вредновању се може наћи у прилогу 10.

 

Стално добијајући о свом раду конкретне повратне информације од наставника који га прати и усмерава, ученик добија бољи увид у предности и недостатке начина на који поступа, могућност да на време, пре него што доживи неуспех, промени и поправи оно у чему греши, охрабрење за начин на који већ ради, подстицај да га даље унапређује, да се још више потруди.

 

Када се ученик оцењује не само на основу обима наученог и репродукованог градива, већ и на основу праћења начина и тока учења, и када оно што је научено може да изрази на разне, а не само на један начин, учење за оцену је све мање

изражено, а учење као израз интересовања, властите мотивације, жеље за успехом и вере да је успех могућ је све израженије.

 

Овакав приступ оцењивању и учењу омогућује ученику да брже и лакше стиче увид у карактеристике сопственог начина учења, подстиче га да о њему размишља, да га и сам процењује. Ученик се тако постепено оспособљава и да се укључи у процес вредновања и да све умешније и ваљаније и сам доноси процене и оцене.

 

Пошто је наставник тај који има водећу улогу у усмеравању процеса учења, у стварању услова да ученик у току наставе заиста учи и научи градиво, да развија компетенције, да остварује исходе и достиже стандарде, оцена коју ученик добија не резимира само његов рад и успех, већ је и показатељ квалитета и ефикасности рада и наставника и школе у целини.

Саморефлексија...



Саморефлексија и самовредновање

Прочитајте

 

још:

Портфолио...



Портфолио као средство за континуирано оцењивање и самопроцењивање

САВЕТИ

 

Прилог 10

 

ВРЕДНОВАЊЕ

МЕТОДЕ ОЦЕЊИВАЊА...

 

Оцењивање које је део процеса учења и чији се ефекти уграђују у сазнајне и развојне резултате учења се у литератури назива формативним оцењивањем. Оно се разликује од сумативног оцењивања које представља, најчешће нумерички изражену, оцену степена научености предметног градива. Ови облици оцењивања се међусобно не искључују већ се, напротив, допуњавају, с тим да је у традиционалном школском оцењивању нагласак пре на сумативном него на формативном, док је у учењу и настави која је усмерена на развој компетенција и остваривање исхода, снажно наглашено формативно оцењивање. Ни један од ових облика оцењивања не укључује, не подразумева и не би ни на који начин смео да изражава оцену личности ученика, јер личност ученика није и не треба ни да буде предмет школског оцењивања.

bottom of page