top of page

Директор који подржава учење

 

Ако су ученик и учење у центру наставног процеса, онда је потребно и да се управљање школом томе прилагоди. Померање нагласка са наставе као предавања градива на наставу као процес учења и настојање да се квалитетно образовање пружи свима, што су неке од главних карактеристика савременог, напредног образовања, утицале

су на промене у професионалним задужењима и одговорностима директора. Како своју улогу у увођењу новог приступа учењу и настави види директор једне од школа вежбаоница можете погледати у прилогу 2.

 

Приоритет у управљању школом је постало стварање услова потребних за ефикасно учење усмерено на развој компетенција. Као кључна личност у школи и њен лидер, директор школе има највећи део одговорности за стварање, одржавање и унапређивање тих услова и стварање школске културе која подржава учење.

 

Услов и претпоставка да он то добро ради јесте да познаје и разуме приступ усмерен на учење описан у Оквиру националног курикулума. Директор руководи претварањем опредељења изнетих у том документу у стварни рад у школи. Као онај ко стоји на челу овог сложеног процеса, директор има и сопствену визију развоја школе и унапређивања рада у њој, али је важно не само да је та визија усклађена са Оквиром националног курикулума, већ и да уз њу стану наставници и други стручњаци у школи, а кад је потребно, и родитељи, ученици, представници локалне средине и  просветних власти.

 

 

САВЕТИ

 

 

Прилог 2

 

Улога директора у увођењу новог приступа учењу и настави

Прилог 3

 

Карактеристике успешних директора

Ефикасно управљање школом и остваривање визије развоја и напредовања школе изискује не само промишљено коришћење расположивих , већ и стални рад на отварању приступа новим ресурсима и изворима подршке за остваривање развојних циљева школе.

 

Директор школе је због свега овога истовремено лидер и менаџер. Њему су потребна умења и средства за успостављање равнотеже између често неподударних потреба наставника, родитеља, ученика, другог школског особља, организација и појединаца у ваншколској средини. Заједничко, демократски вођено и професионално одговорно

учешће у дефинисању стратешких и развојних циљева школе свих који учествују у животу школе обезбеђује да се у школи заједнички ради, сарађује и истрајава у настојањима да ученици и школа напредују у сваком погледу.

 

Директор у школи у којој се настава разуме и изводи као процес учења је и познавалац образовања и истраживач образовног процеса. Објективни, истраживањима добијени

подаци и показатељи квалитета образовања не само да показују где је и у чему се састоји проблем, већ помажу и да се разумеју узроци и природа проблема. Стога се објективним показатељима квалитета професионалног рада у школи која подржава учење придаје велики значај. У свом расуђивању, одлукама и опредељењима директор се руководи управо тим и таквим подацима, а не утисцима, уверењима или предубеђењима. Директор и од наставника и других професионалаца у школи очекује да се у својим професионалним одлукама и плановима ослањају на

објективне показатеље и истраживачке резултате, било да се до њих дошло мини истраживањима или систематским праћењем на нивоу школе, било истраживањем релевантне стручне литературе.

Један од често потврђиваних истраживачких налаза је постојање повезаности између начина на који се управља школом и постигнућа њених ученика.

Унапређивање квалитета и ефеката учења је увек главни циљ стратешких планова и одлука. До видљивог побољшања не долази кад се унапреди овај или онај важан фактор, већ кад се њихова дејства повежу и удруже. Унапређивање фактора који утичу на квалитет и ефекте учења и стварање услова за њихово синергијско деловање је управо главни задатак и посао директора.

 

Један од фактора који доприноси квалитету наставе и на коме директор систематски ради јесте стручно усавршавање наставника. Оно се у школи не само охрабрује и подстиче, већ циљано и заједнички планира с обзиром на дефинисане стратешке приоритете. Ефекти стручног усавршавања наставника не препуштају се субјективним проценама, већ се прате кроз промене у показатељима квалитета наставе. Тако се рад на унапређивању наставе не препушта импровизацији, утисцима и осећањима, већ се темељи на објективним подацима и показатељима и има системски карактер.

 

Ефикасно управљање школом је повезано и са добрим резултатима школе и ученика, а њих нема без постављања високих очекивања. Једна од карактеристика успешног директора (за кратак опис карактеристика таквог директора видети прилог 3) је да има

висока очекивања од наставника и ученика и да пред њих поставља високе захтеве.

Високи захтеви не значе да директор очекује да сви ученици постижу исто, већ да: 

 

• сваки појединачни ученик постиже највише што може и да

• стално постиже све више.

 

Наравно да је за то потребно обезбедити одговарајуће услове у настави и школи уопште, али управо због тога су овако схваћена висока очекивања кључ да се затвори пукотина која у постигнућима постоји међу ученицима различитих друштвених, економских и културних група. У неговању таквог односа према високим постигнућима, своју шансу за успех и напредак имају и ученици из занемарених друштвених група и ученици са тешкоћама у развоју и учењу. Квалитетно образовање за све значи да су створени потребни услови за то и да се та шанса заиста користи.

///////////////////////////////////////////////////////////////////////

bottom of page