top of page

Портфолио као средство за континуирано оцењивање и самопроцењивање

 

На сам звук речи портфолио (а, као по правилу, и курикулум) многи наши наставници (и не само они) сумњичаво и са негодовањем помишљају да је то још-једна-ујудурма! А, заправо, као што из сопственог искуства многи други наставници већ знају, портфолио је само једно, и то ваљано средство за праћење и оцењивање ученика. Портфолио даје могућност да се посматрају и у широком распону документују процеси, понашања, вештине и резултати учења, и то током дужег временског периода. Када при томе постоје и јасно дефинисани очекивани исходи учења, у питању је моћно средство за праћење, анализу, оцењивање и унапређивање школског рада и личног развоја ученика.

 

Као својеврсна лична карта достигнућа, портфолио омогућава свима који су укључени у процес учења (ученицима, наставницима, стручним сарадницима, родитељима и сл.) увид у карактеристике ученика битне за ток и успешност учења. Тако добијени увид представља основу за планирање чији је главни циљ да се у највећој мери искористе јаке, и развију стратегије за превазилажење слабих страна у учењу. Пошто и ученик учествује у избору материјала који се чува у портфолију и планирању на основу тог материјала, портфолио је један од алата којима се успоставља саморегулација и гради ученичко самопоуздање.

 

Портфолио служи и као спона која повезује различита искустава стечена у учионици и изван ње. У њему су сакупљени показатељи о активностима, постигнућима и креативним радовима ученика у оквиру редовне наставе, а такође и у ваннаставним и ваншколским активностима. На тај начин, портфолио помаже и ученику и наставнику да из затворених зидова школе искораче у свакодневно искуство и окружење ученика.

 

Користећи портфолио, ученици могу да прате, процењују и преиспитују своје поступке, активности и постигнућа и то у широком распону. На темељу овако добијених информација и података могу да планирају наредне активности и доносе различите врсте одлука. Активна улога коју на овај начин ученици добијају, припрема их да постепено прихватају и преузимају одговорност за своје учење.

 

За потролифио се може рећи да је истовремено и процес и производ. У периоду за који је планирана његова израда, он се стално мења и допуњује, и то не механички, једноставним додавањем нових продуката, већ кроз стално договарање и постизање сагласности између наставника и ученика. Током израде портфолија наставник и ученик се међусобно све боље упознају и своју комуникацију обогаћују мноштвом нових садржаја. То за ученика представља прилику да оно што чини, што уме и зна, сагледава и из другачије перспективе него што је његова, да упоређује ове перспективе, уочава сличности и разлике међу њима и настоји да их разуме и протумачи. То пак, са своје стране, обогаћује и унапређује не само начин и ниво на коме ученик размишља, него и на који сагледава самог себе, своје поступке, рад и постигнућа. На овај начин временом, ученик и наставник постају прави мали тим, двојац којим кормилари наставник, али чијем успешном кретању ка циљу у великој мери доприноси и ученик. Активно учешће у озбиљној размени и сарадњи пружа ученику прилику да своје становиште усклађује са другим, да усавршава своја умења разложног договарања и преговарања, стиче нове увиде и самоувиде,

постепено овладава ситуацијом учења и захтевима који му се постављају, планира и пројектује сопствене циљеве. Као производ портфолио се, стога, не ограничава само на материјал који је прикупљен, одабран и уложен, већ обухвата и низ промена и унапређења у образовном и личном развоју ученика.

 

Будући да га ученици и наставници заједнички граде и користе, портфолио служи као подлога за потпуније документовање напредовања ученика у изградњи знања, вештина и ставова, а тиме и оцењивања. Искуство показује да наставници који користе портфолио имају, у осетљивој области оцењивања, знатно мање неслагања, неспоразума или конфликата са родитељима. Оцене које су ученицима дали, ови наставници свим заинтересованим странама образлажу знатно лакше и уверљивије. И, најважније - коришћење портфолија значајно смањује тензије које се у време оцењивања или поводом оцена често појављују између ученика и наставника.

Портфолио је једна од техника формативног оцењивања. Коришћењем портфолија документује се напредак у процесу учења. Грађење портфолија је, заправо, процес прикупљања и одабирања оних резултата који најбоље илуструју колико је, када и у чему ученик напредовао, шта је успео да оствари у односу на постављене циљеве и шта треба да ради како би превазишао уочене недостатке, пропусте и проблеме. Портфолио се гради заједничким радом наставника и ученика. Информације из портфолија представљају основу за даље планирање процеса учења. Пракса примене формативног оцењивања коришћењем портфолија дала је веома добре резултате и показала се нарочито корисном за рад са ученицима који имају тешкоће или су већ забележили неуспехе у процесу учења.

 

(Оквир националног курикулума – Основе учења и наставе, одломак из поглавља о портфолију)

Рад на портфолију обухвата три фазе:

 

• постизање заједничког разумевања сврхе портфолија – кроз разговоре, примере и непосредна, лична искуства која показују сврху, вредност, начин израде и начин учешћа наставника и ученика;

• изградња портфолија – краткорочно и дугорочно планирање, попуњавање рубрика у портфолију;

• портфолио као производ – опипљиви скуп доказа, продуката, докумената и сл. као сумарни резултат претходне две фазе.

Улога наставника

 

Улога наставника је да усмерава процес израде портфолија. Наставник стога треба добро да познаје портфолио као професионално оруђе. То подразумева и изискује да:

 

• влада исходима и стандардима дефинисаним за свој предмет

• управља свим фазама у изради портфолија

• разуме и прихвата очекивања ученика и школе

• састави подесан модел портфолија са свим неопходним обрасцима

• разуме и ученике упути у све индикаторе за процену ваљаности портфолија.

 

Кроз све фазе изградње портфолија, наставник подстиче одговорно учешће и самосталност ученика. Наставник подржава ученике тако што:

 

• даје инструкције о портфолију тако да их сви ученици у потпуности разумеју

• помаже да препознају своје проблеме и покушају да их превладају

• помаже да вештије планирају и боље користе време

• подстиче организационе вештине

• даје редовно повратне информације о њиховом раду, садржају и квалитету портфолија

• својим идејама инспирише ученике

• разјашњава и отклања проблеме

• помаже да објасне зашто нешто што су већ пробали није успело

• подстиче да изражавају своје идеје или решења, чак и кад нису сасвим сигурни

• помаже да трагају за или одаберу и примене неко друго решење, кад је то потребно

• помно прати напредовање.

 

Портфолио је врста документа који у великој мери може да се прилагођава индивидуалним својствима ученика. Иако је његова структура, као што је већ речено, утврђена и дефинисана у договорима између наставника и ученика, ипак је одређена флексибилност неопходна и неизоставна, пошто се не може очекивати да сви ученици на исти начин испуњавају све његове захтеве и рубрике. Напротив. Оно што је суштински важно, међутим, јесте да сваки ученик свој потрфолио попуни и сачини најбоље што је могуће с обзиром на свој образовни и развојни

ниво и капацитет. Тако се у неком портфолију може појавити по која рубрика мање или више у односу на већину других. На овај начин портфолио доприноси да се сваком појединачном ученику омогући да у пуној мери изрази своје најбоље стране, да побољша оне друге, а да при том буде и прихваћен и уважен. Осим што унапређује укупан квалитет образовног процеса, портфолио тако подржава остваривање неких најважнијих васпитних циљева школе и образовања.

Улога ученика

 

Кроз процес израде портфолија ученици, дакле, имају могућност и да уче о себи. Они процењују своје вештине, интересовања и способности и разматрају свој напредак у различитим областима. Саморефлексија је интегрални део процеса израде портфолија и представља важну вештину за решавање проблема и планирање у животу. Попуњавајући свој портфолио ученици се уче одговорности и самосталности и све више преузимају одговорност за садржај и квалитет портфолија. Такође, док граде своје портфолије, ученици уче да цене себе и свој рад. Другим речима, треба очекивати да ће, кроз интеракцију коју израда портфолија изискује, ученици развијати различите вештине. Неке од најзначајних међу њима су:

 

• прикупљање доказа и показатеља

• коришћење различитих извора информација

• јачање самосталности у раду

• ефикаснија организација и коришћење времена

• постављање циљева и сагледавање ефеката својих активности с обзиром на оствареност циљева

• решавање различитих проблема у комуникацији, садржају и начинима учења

• процена ваљаности сопственог рада и размишљање о њему.

Промишљање (рефлексија)

 

Ово се налази у самој сржи портфолија и његове израде. И не само то – рефлексија је у сржи сваког учења које доприноси образовном и развојном напредовању ученика. Рефлексија тражи време да ученик пажљиво размотри свој рад, поступке и резултате. Она се састоји у постављању питања, трагању за одговорима и јасном формулисању одговора: шта је било добро, зашто је то било добро, шта ми је то омогућило, шта није било добро, зашто то није било добро, како је до тога дошло, шта је требало да урадим другачије, шта морам да променим, шта могу да променим одмах, шта не морам да променим, шта ми је највише користило, шта ми је одмагало, како да уклоним то што ми смета и сл. Трагајући за одговорима, ученик сагледава показатеље и доказе и процењује свој рад, али и размишља о себи, сагледава и процењује своје особине, могућности, потребе, приоритете.

 

Тиме се истински повезују неки од најважнијих исхода учења, образовања и васпитања: развијање знања неопходних за разумевање себе и света око себе, комуникацијских вештина којима се јасно изражавају мисли и запажања, метакогнитивних вештина за испитивање сопствене праксе, као и животних вештина које подразумевају преузимање одговорности и контролу над сопственим животом. Наставници који и сами промишљају најбољи су и непроцењив узор ученицима који тек успостављају ово умење.

 

Квалитетан портфолио има следеће одлике:

 

• пружа материјал и за формативно и за сумативно праћење и оцењивање напредовања ученика

• одражава мноштво процеса који се односе на различите аспекте учења и укључује разноврсне резултате и показатеље учења

• резултат је сарадње и заједничког промишљања наставника и ученика.

Како се оцењује портфолио?

 

Портфолио пружа богатију и разноврснију основу за оцењивање ученика него традиционални приступи у оцењивању знања. Захваљујући портфолију и наставник и ученик имају прилику да неке важне ствари посматрају и сагледавају у ширем контексту. Класично оцењивање не пружа увид у нпр: када и како ученик испробава различита и развија креативна решења; када је, шта и зашто спреман да ризикује; како процењује свој учинак, како размишља о њему, да ли и како планира да га унапреди и сл.

 

Ваљано вредновање портфолија укључује више од једне стратегије за процењивање и бодовање напредовања и успеха ученика.

 

Ево неких показатеља да је портфолио завршен и да се може оценити:

 

• садржи доказе о метакогнитивној активности ученика

• показује помак на кључним индикаторима курикулума

• показује схваћеност, разумевање и примену изграђених знања и умења

• садржи потпуне, ваљане и прикладне производе и показатеље процеса.

 

Већ је речено, али ваља поновити, да ученици и наставници заједно и у сарадњи бирају и одређују критеријуме за праћење напредовања и оцењивање портфолија. Како школска година одмиче, заједнички раде и на избору продуката које треба укључити у портфолио. Дакле, портфолио не садржи ништа око чега наставник и ученик нису постигли сагласност. Заједнички и оцењују портфолио, након што су претходно заједнички осмислили различите системе бодовања за различите компоненте портфолија. Најзад, добро је да и родитељи имају увид у садржај портфолија, начин на који је израђиван и оцењиван и, наравно, саму оцену.

 

Квалитетан, функционалан и веродостојан порфолио ученика чини једну од највреднијих рубрика и у професионалном портфолију наставника.

Како почети израду и коришћење портфолија?

 

Ево неких питања које треба размотрити кад се планира израда и употреба портфолија:

 

1. У којим областима недостају суштински важне информације или инструменти за праћење, вредновање и оцењивање напретка ученика?

 

2. Како би портфолио могао да допринесе да се побољша приступ праћењу, вредновању и оцењивању напредовања ученика?

 

3. Који су исходи чије остваривање је најпогодније пратити кроз портфолио? У ком временском оквиру?

 

4. Која знања, вештине и понашања ће дати доказе да ученик напредује ка достизању стандарда?

 

5. Које активности јасно показују напредовање у знањима и умењима, а прикладне су за праћење, вредновање и оцењивање?

 

6. Које рубрике треба укључити у портфолио?

 

7. Који систем бодовања делова и целине портфолија применити?

 

8. Шта показује да ученици разумеју сврху израде и израде портфолија?

 

9. Како осмислити учешће родитеља у оцењивање портфолија?

 

10. Како укључити различите вештине усмене комуникације (нпр. презентације, разговоре, аудиовизуелне демонстрације) у оцењивање портфолија?

bottom of page