top of page

Учење као развој општих међупредметних компетенција и саморегулације и оспособљавање за целоживотно учење

 

Међупредметно повезана настава и активно учешће ученика у њој је и најпогоднија подлога за развој међупредметних компетенција. Суштински значајне за даље образовно и свако друго напредовање ученика, ове компетенције надилазе оквире појединачних предмета. Оне могу да се развијају само ако ученици имају прилику да осмишљавају, планирају, изводе и учествују у различитим врстама активности, да се налазе и сналазе у различитим ситуацијама, суочавају са различитим проблемима, решавају и обављају различите врсте задатака.

 

Један од многих трајних и корисних резултата таквог учења је и успостављање и јачање контроле над својим понашањем, а успостављање контроле над сопственим учењем је његов посебно важан резултат.

 

Оспособљеност за владање властитим понашањем у физичком, менталном и социјалном простору препознаје се, између осталог, и по саморегулацији. Постепено успостављање саморегулације је један од најважнијих циљева образовања. Кроз успостављање саморегулације ученик се припрема и оспособљава за успешно савладавање изазова на које наилази не само у образовању, већ и у животу изван школе и учионице. Саморегулација је претпоставка за самосталност у учењу и омогућава да се процесима учења управља без обзира где и када се учење одвија.

У табели која следи наведене су и описане неке особине по којима се препознаје ученик који је стекао самосталност у учењу и који је оспособљен за саморегулацију. Ове особине се могу схватити и шире тј. као одлике понашања и умења одрасле особе, видљиве у њеним разноврсним улогама – грађанина, професионалца, породичног и радног човека.

 

Учење и развој су процеси који никад потпуно не престају. У школским условима је важно да ученик добија одговарајуће подстицаје и подршку; да буде промишљено усмераван и вођен; да учи да своје активности планира и обавља имајући у виду како разноврсне спољашње захтеве и притиске, тако и властито расуђивање и процене; да унапређује своја умења самопроцењивања и самовредновања и да користи њихове резултате.

Самосталност и саморегулација су кључне претпоставке за целоживотно учење, на коме почивају идеје о друштву које учи и друштву које је засновано на знању. У неким напредним образовним системима целоживотно учење и друштво које учи нису више идеје о удаљеној будућности, већ су постале свакодневица и саставни део свакодневних активности људи свих животних доба.

Ученици Земунске гимназије

КАКО НАСТАВНИК ДОПРИНОСИ ДА УЧЕНИК УСПОСТАВИ САМОРЕГУЛАЦИЈУ?

 

■ гради атмосферу сарадње и поверења, поштовања и узајамног уважавања

■ постепено смањује контролу, надзор и управљање понашањем ученика

■ помаже ученику да увиди своје јаке стране и користи властите ресурсе

■ постепено препушта ученику доношење и формулисање неких важних одлука

■ даје ученику право да погреши и времена да разуме у чему и зашто је погрешио

■ доследно уважава постојећа знања, умења и искуства ученика

■ подстиче ученика и помаже му да постепено преузима све већу одговорност

/////////////////////////////////////////////////////////

bottom of page