top of page

 

Учионица - лента времена

 

 

 

Школа: Основна школа „Ратко Вукићевић“, Ниш

 

Наставник и предмет:
 

Предраг Нешовић, историја

 

 

2010 - present

2010 - present

учење учења

сарадња

рад са подацима и информацијама

окружење за учење

учешће ученика у процесу учења

 подршка наставника као водича и супервизора

решавање проблема

///////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////

Наставник историје је ради бољег разумевања историјског времена, дуж зидова кабинета за историју поставио ленту времена чиме је створио (обезбедио) предуслов за разумевање историјског времена, а учење историје повезао са другим наставним предметима као што су: географија (просторна оријентација), ликовна култура (уметност кроз историјске периоде), српски језик (развој писма,

технике писања, материјали за писање), математика (рачунање времена, године

и векови историјског периода).

 

На зидовима кабинета је постављена лента времена која се током целе школске

године попуњава и допуњава уносом година значајних појава и догађаја, илустровањем догађаја, појава и постављањем слика знаменитих личности. Истовремено догађаји, појаве и личности се смештају у историјски простор и време.

 

Наставник, на почетку школске године, објашњава ученицима шта треба да раде у вези са лентом, а током школске године подстиче их да: повезују знања и вештине развијене у оквиру теме са стеченим знањима и вештинама у другим наставним предметима; самостално истражују, селектују информације и постављају на ленту времена; анализирају информације и илустративни материјал на ленти; пореде историјске периоде и уочавају континуитет и дисконтинуитет. Истовремено разговара о могућностима примене стечених знања и вештина у свакодневним животним ситуацијама.

 

Ученици: истражују и сакупљају информације и илустративни материјал; селектују информације и илустративни материјал и постављају на ленту времена у поља одређеног историјског периода, водећи рачуна о историјском простору; анализирају постављене информације и илустративни материјал; уочавају континуитет и дисконтинуитет; повезују појаву, догађај и личност са историјским временом и простором; примењују знања и вештине стечене у настави географије, математике, српског језика и ликовне културе при попуњавању и допуњавању ленте времена; осмишљавају питања на основу података и информација на ленти.

 

Овако осмишљен простор мотивише ученике за активно укључивање у процес учења, подстиче заинтересованост за све што се дешава у простору, учионици, јача самопоуздање и социјалне вештине.

 

На крају школске године ученици су родитељима показали резултате рада кроз тему Породица у прошлости. Тема је представљена преко (помоћу) ленте времена, а на основу развијених и стечених знања и вештина ученика и уз помоћ и подршку наставника.

bottom of page