top of page

Hello, Newton!

(Здраво, Њутн!)

 

 

Школа: ОШ "Бранислав Нушић", Београд

Шта је била намера и циљ?

 

Наставнице физике и енглеског језика су имале намеру да искористе интересовање ученика за ИКТ како би их подржале да науче Њутнове законе и повећају своје способности за усмену и писану употребу енглеског језика. Такође су желеле да развију комуникацијску и дигиталну компетенцију и вештине сарадње. 

 

 

Како је рађено?

 

Пројекат се састојао од шест сати редовне наставе (физика -енглески - физика - физика - енглески језик - енглески језик - физика) и 36 сати ваннаставних активности, а финални производ заједничког рада наставника и ученика била је представа  "Њутнов закон" са којима су се представили на  дводневном Фестивалу науке у школи. 

 

 
Шта су урадили ученици?

 

Одговорност је била искључиво на ученицима за: стварање идеја, организовање тимског рада у датом времену, истраживање и представљање резултата. Ученици су имали различите задатке - да претражују интернет и нађу релевантне информације, да креирају мапе ума, да припреме експерименте, да решавају загонетке, да припреме драмске представе, проналађу кључне појмове у тексту, припреме постере,  и изведу експерименте. На основу свега урађеног, припремили су презентације свог рада на два језика – српском и енглеском и припремили су представу за Фестивал науке. У неким активностима су  помагали родитељи. 

 

Наставници и предмети:

 

Сања Булат, физика;

 

Ивана Јокић, енглески језик;

 

 

2010 - present

2010 - present

Која је била улога наставника?

 

Наставници су углавном координирали и деловали као консултанти ученичким тимовима.

 
Шта смо постигли, научили и шта бисмо препоручили другима?

 

Ученици су развили компетенције за учење и сарадњу тако што су самоорганизовали своје учење унутар тимова и преузимањем одговорности за свој део посла. Развили су комуникацијску компетенцију у складу са захтевом јасноће у представљању резултата рада тимова;  развили су вештине проналажења адекватних аргумената за своје тезе, дељења мишљења поштујући саговорнике а нарочито како да користе матерњи и страни језик на адекватан начин. Развијена је и дигитална компетеност коришћењем онлајн ресурса да се открију и изаберу релевантне и поуздане информације и да се оне обраде на начин који одговара циљевима тимског учења; такође су унапредили вештину слања мејлова и коришћења друштвених мрежа за размену информација.

Могуће је погледати снимак представе «Њутн је закон!» у оквиру Фестивала науке  на http://www.youtube.com/watch?v=FelF3qgg6qA)

Резултати су били толико охрабрујући, да је школа одлучила да створи нови четворогодишњи пројекат,  под називом "Здраво, физико".

учешће ученика у процесу учења

 интеграција и тематски приступ

учење учења

сарадња

ИКТ као  оруђе за учење

наставник као водич и супервизор

комуникацијска компетенција

интерактивност ученика и наставника

дигитална компетенција

///////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////

bottom of page