top of page

Образовање за одрживи развој

 

Образовање за одрживи развој је концепт настао као одговор на изазове развоја савременог друштва. Оно је један од кључних механизама који треба да омогући „развој који задовољава потребе садашњости без угрожавања могућности будућих генерација да задовоље своје потребе“ (World Commision on Environment and Development, 1987). 

 

Оно се најчешће схвата у значењу суженом на еколошку компоненту одрживог развоја тако да је економски и социјални контекст одрживог развоја често маргинализован.

Управо тај конфликт између потребе економског и социјалног развоја савременог друштва и очувања све оскуднијих природних ресурса чини одржи развој темом актуелном како на глобалном и локалном нивоу тако и на нивоу сваког појединца.

 

Поред знања о томе шта угрожава одрживи развој, школа треба ученицима да помогне да изграде ставове и вредности које почивају на принципима одрживог развоја, а нарочито да изграде понашање које је у складу са тим принципима. Неке основне смернице у том правцу су дате у доњој табели.

Улога наставника

 

Ако знам да многи моји ученици схватају одрживи развој претежно као питање заштите природне средине, како могу да им помогнем да разумеју и друге аспекте одрживог развоја и њихову међусобну условљеност?

ПЕДАГОШКИ ПРИНЦИПИ ОБРАЗОВАЊА ЗА ОДРЖИВИ РАЗВОЈ

(UNESCO, 2005 .)

 

■ Интердисциплинарност и целовитост

■ Орјентисаност на вредности

■ Подстицање критичког мишљења

■ Орјентисаност на решавање проблема

■ Методичка разноврсност

■ Отвореност за учествовање

■ Локална релевантност

Концепт образовања за одрживи развој је нешто више него образовање о одрживом развоју. Образовање за одрживи развој поред знати, нужно се односи и на чинити. То ово образовање доводи у природну везу са развојем општих међупредметних компетенција. Веза између образовања за одрживи развој и општих међупредметних компетенција је сложена. Проблеми одрживог развоја (ублaжaвaњe сирoмaштвa, oсигурaњe мирa, eтичнoст, oдгoвoрнoст нa лoкaлнoм и глoбaлнoм плaну, дeмoкрaтиja, прaвдa, сигурнoст, људскa прaвa, здрaвљe, родна равноправност, културнa бaштинa, рурaлни и урбaни рaзвoj, oдрживa прoизвoдњa и пoтрoшњa, корпорацијска oдгoвoрнoст, зaштитa oкoлине и прирoдe, упрaвљaњe прирoдним рeсурсимa, биoлoшкa и пејзажна рaзнoликoст и низ других) су сложени и не припадају ни само једном нити само неким наставним предметима. Управо због тога су ови проблеми

погодни за образовни рад на развијању свих општих међупредметних компетенција. Са друге стране, управо ће те компетенција омогућити нашим ученицима да се са проблемима одрживог развоја, као озбиљним изазовима како савременог тако и света будућности, суоче на одговарајући начин.

Питања за почетак рада на образовању за одрживи развој

 

• У каквом је односу образовање за одрживи развој са исходима и садржајима мог предмета?

 

• Колико сам се у досадашњем наставном раду бавио питањима одрживог развоја?

 

• Које опште међупредметне компетенције се могу развијати у оквиру образовања за одрживи развој?

 

• Које методе и технике рада, односно активности ученика ће омогућити ученицима да остваре планиране исходе?

 

• Како ћу вредновати оствареност циљева и исхода учења?

Вишедимензионалност одрживог развоја чини га значајним за практично све аспекте живота и рада, па самим тим и учења. Иако се одређени очекивани исходи учења могу препознати у појединим наставним предметима, природа садржаја

образовања за одрживи развој је таква да је интегративни, интердисциплинарни приступ настави најпогоднији начин рада.

Питање за почетак тематског планирања

 

• Како могу покренути колеге (наставнике) да се укључе у реализацију интегративне, интердисциплинарне наставе?

Наставници различитих предмета заједно бирају тему која повезује исходе неколико предмета, планирају и реализују наставу. Ученици истовремено проучавају различите предмете, јер су теме које се односе на одрживи развој целовите и не могу се истражити и разумети само са становишта једног наставног предмета. Овакав приступ најчешће подразумева наставне и ваннаставне пројектне активности, тимски рад наставника и ученика у коме се комбинују истраживање и проучавање садржаја као и временску и просторну флексибилност.

 

То значи да би наставу која се односи на образовање за одрживи развој требало организовати око једне теме или проблема који повезује садржаје који су заједнички, слични или се узајамно надовезују у различитим предметима и дисциплинама. Теме које се односе на одрживи развој углавном припадају реалном, свакодневном животу, али да би се проблеми који се кроз те теме покрећу заиста могли разумети потребно је применити знање које припада одређеном наставном предмету.

///////////////////////////////////////////////////////////////////////

Питања која помажу приликом избора теме и  планирања

 

• Како могу да помогнем ученицима да развијају свеобухватан, интердисциплинарни приступ проблемима одрживог развоја?

 

• Које су теме погодне за тематски приступ образовању за одрживи развој?

 

• Зашто је одабрана тема важна и како доприноси учењу и развоју ученика?

 

• Које опше међупредметне компетенције се могу развијати у оквиру ове теме?

 

• Да ли тема мотивише ученике?

 

• На која претходна знања и вештине могу да се ослоним приликом проучавања теме?

 

• Који су структурни елементи теме (подтеме, проблеми, процеси, појаве)?

 

• Које методе и технике рада, односно активности ученика ће омогућити ученицима да остваре исходе планиране у оквиру теме?

 

• Који ресурси и каква средина за учење нам је потребна?

 

• Колико је времена потребно за реализацију теме, а колико за остваривање појединих исхода везаних за тему? 

 

• Како ћемо распоредити активности односно издвојити и повезати садржаје градива различитих предмета који највише и најбоље логички иду заједно (сачињавају неки појам, комплекс појава и сл.)? 

 

• Како ћемо обезбедити да водоравна координација предмета не иде на штету вертикалне логичне систематичности појединог предмета?

 

• Да ли бављење темом уважава индивидуалне стилове учења, разнолике начине подучавања и учења и презентовања наученог?

 

• Како ћемо вредновати оствареност циљева и исхода учења планираних у оквиру

теме?

Једна од таквих тема је нпр. тема потрошачке навике која може послужити за развијање малог школског пројеката који би обухватио матерњи и страни језик, социологију, психологију, филозофију (анализа текстова реклама, самостални састави, дебате, дискусије са том тематиком) математику, биологију, физику, хемију, географију, чуваре природе (различите аспекте утицаја потрошње на простор, земљиште, ваздух, воду, биљни и животињски свет и будућност), ликовну и музичку културу (дечје стваралаштво на ову тему, коришћење уметности у рекламне сврхе), историју и живот у прошлости (историјски развој потрошње, историјски аспект утицаја потрошње на животну средину) и грађанско васпитање (организовање акције усмерене на подизање свести актера школског живота или локалне заједнице о утицају потрошачких навика на одрживи развој). Ову тему, као и већину других из области одрживог развоја ученици могу разматрати на глобалном, локалном и индивидуалном нивоу. За формирање ставова, односно система вредности веома важно је да ученици размишљају не само о потрошњи на нивоу целог света, већ и да траже одговоре на питања какве су потрошачке навике у мом насељу, породици, школи и моје личне и како то утиче на окружење у коме ја живим?

Питања која постављају ученика у центар процеса учења

 

Како да обезбедим учествовање ученика у развоју процеса учења о одрживом развоју?

 

• Како могу на најбољи начин да искористим претходно знање ученика?

 

• Како могу на најбољи начин да искористим свакодневно искуство и ваншколска интересовања ученика?

 

• Како да осигурам да ученици разумеју разичите друштвене перспективе одрживог развоја?

Образовање за одрживи развој мора да постави ученика у центар учења, уважавајући његово свакодневно искуство, подстичући га да то искуство стави у функцију даљег учења, односно да елементе тог искуства користи за разумевање нових појмова и изградњу новог знања. Настава тиме постаје интересантнија и животнија, а знања које се усвајају су трајнија јер су функционална и логички повезана са већ постојећим знањима, уз велику могућност за испољавање креативности ученика.

 

Оваква настава има низ предности за наставника. Поред тога што су ученици у већој мери заинтересовани за учење, па самим тим остварују и боља постигнућа, наставници добијају прилику за хоризонтално учење кроз тимски рад са колегама и могућност да испоље сопствену креативност, истраживање сопствене и туђе праксе, нове увиде у могућности повезивања различитих наставних предмета.

 

Како би се остварили принципи образовања за одрживи развој важно је да наставник обезбеди могућност ученицима да истражују и дискутују о различитим ставовима у безбедном окружењу, могућност да остваре увид у сопствене ставове и понашања и као и увид у то шта утиче на њихово размишљање и понашање у овој области, активан, партиципативан приступ учењу и активности учења које се односе на стварне животне проблема. Учење у области одрживог развоја требало би да се одвија у великој мери на нивоу понашања, што значи да ученици треба да буду укључени у процес учења који као начин рада сасвим искључује слушање предавања и упамћивање градива. Укљученост подразумева да је ученик заиста део нечега, да дели одговорност, предузима акције и иницијативе и припрема се за улогу одговорног грађанина. Постизање и подстицање промене на нивоу понашања је могуће само кроз делање тј. активност самог ученика.

 

Теме повезане са одрживим развојем су, по правилу, узбудљиве саме по себи, јер заправо представљају препознатљиве проблеме свакодневног живота. То их чини веома погодним за учење које се састоји у томе да ученици истражују тај проблем, покушавају да изнађу и предложе решење. Истражујући проблем они претражују различите изворе информација које затим на различите начине повезују и комбинују, пореде, анализирају, извлаче закључке, јер једино на тај начин могу да реше проблем. Процес истраживања и рада са информацијама је истовремено и процес учења. Овакав начин учења доводи не само до систематског и смисленог

запамћивања, већ и до дубљег разумевања природе и порекла проблема. Дугорочна и вишеструка корист коју од оваквог приступа могу имати и имају и сами ученици и заједница су очигледни.

 

Истраживачки задаци су један од најпогоднијих начина да наставник покрене, усмерава и прати процес учења. Улога наставника је у таквом приступу мало другачија у односу на улогу својствену наставнику-предавачу, јер овде наставник прати рад ученика у свим фазама истраживања, подстиче их, подржава и помаже им, даје инструкције, усмерава активности и интервенише кад процени да је то потребно. Самостални избор или добијање истраживачког задатка, потом учешће у планирању и извођењу истраживања, за ученика пак значи да је усмерен не само ка томе шта учи, него и како учи и како гради своја знања. На тај начин настају услови за напредовање ученика у бар два веома важна погледа - у погледу oвладавања процесом учења и у погледу осамостаљивања у процесу учења.

 

На примеру поменуте теме о потрошачким навикама задатак за ученике би могао да буде да истраже како рекламе утичу на потрошачке навике у њиховом школском и породичном окружењу. Уз подршку наставника ученици би могли да спроведу анкету, прикупе, обраде и саопште добијене податке. Ти подаци би могли да буду почетак следеће активности у којој се дискутује о могућим последицама појединих потрошачких навика и предлажу решења којим би се негативне последице могле спречити. Овакав рад може да допринесе остваривању различитих предметних исхода различитих предмета, што је рационална основа за међупредметно повезивање у настави и прилика да школско учење заиста добије холистичку димензију.

 

Уводећи ученике у ситуацију у којој је потребно да заједнички размишљају и разговарају о проблему којим се баве, да сарађују, преузимају иницијативу, решавају мање или веће проблеме и савладавају препреке, раде са подацима, одговорно се понашају према другима, према својој околини, себи и свом и здрављу и сл. рад на оваквом задатку ствара и претпоставке за развој међупредметних компетенција.

 

Овакав начин рада има и друге неупоредиве предности у односу на традиционални рад у учионици у којој, попут оне у позоришној сали, постоји невидљива а опипљива рампа између ученика и наставника. Пре свега, он је занимљив и изазован, не само ученицима, већ и наставницима. То снажно подстиче мотивацију и заинтересованост, а у таквој ситуацији су и индивидуална осећања јака и позитивна. У овом начину рада ученици имају више могућности да доживе успех и да развијају самопоуздање, а наставници да избегну рутину у раду и боље упознају своје ученике, њихове карактеристике, потребе, посебности у начину учења и сл.

bottom of page