top of page

Шта све може мало другачије – неколико примера:

 

 

Нека ваши часови не буду досадни. Ако у држању својих ученика видите да се досађују и питају још колико до звона? промените нешто. Изађите из уобичајених правила. Унесите дух свакодневног живота у учионицу, правите неочекивана поређења са нечим што је њима блиско и интересантно. Будете у току са актуелним дешавањима у њиховом свету. Повремено се послужите њиховим карактеристичним говором, то ће их моментално разбудити.

 

Повремено замените места. Пустите да и они вас нечему науче, покажите им да и од њих има шта да се научи и да и ви још имате шта да научите. Једном у месец-два замените улоге. Повремено им помените то што сте тако научили.

 

Разговарајте о ономе што им је важно. Ученици често имају коментаре и идеје чак о неким важним појавама и проблемима у свету у коме живе. Понекад је корисније да им пружите прилику да о томе проговоре него да одржите час како сте планирали.

 

Дајте им прилику да сами напишу или преправе постојећу лекцију у уџбенику. Тако ћете сазнати шта им се свиђа, а шта не, шта им је тешко и незанимљиво. Они ће вам дати одговоре који је начин у усвајању градива за њих најлакши и најинспиративнији.

 

Један контролни задатак направите од задатака и питања које су смислили ученици. Изненадите их захтевом да сваки ученик напише једно питање, питања спојите у један тест, решавајте и прегледајте тест заједно. Док будете решавали тест,пустите ученике да се договарају око броја и тежине питања и тежине. Тако ће сви активно учествовати, а ви ћете стећи бољи увид у то шта и колико знају или не знају, шта им није јасно. Боље ћете их и упознати, и то са стране која се ређе види.

 

Дозволите им повремено да сами себе и једни друге оцене. Организујте један такав час (можете искористити и она питања и задатке које су сами формулисали).

 

Тражите да образложе своје оцене. Њима ће овакав час бити занимљив, а ви ћете јасније видети како они доживљавају оцењивање, какви су ту проблеми и како можете да их превазиђете.

 

Подстичите смех, добро расположење и креативан приступ пословима и задацима. Тражите духовите примере и илустрације градива. Нека и сами ученици износе необичне, занимљиве случајеве, примере и духовите приче. Не пропустите да позитивно коментаришете духовиту или маштовиту опаску. учите их да вреднују хумор, а спречавајте исмевање.

 

Промените амбијент. Оваква промена је увек освежавајућа. Учење ван зидова учионице је занимљивије само по себи и често даје трајније ефекте. Искористите прилику или уведите правило, биће корисно и једно и друго. Тај час планирајте заједно са ученицима, биће додатно одушевљени.

bottom of page