top of page

 

Осврт уназад – прошлост: великани наше прошлости

 

 

Школа: ОШ "Коста Трифковић", Нови Сад

Шта је била намера и циљ?

 

Проучавана је међупредметна тема Осврт уназад – прошлост из предмета Природа и друштво у корелацији са предметима: Српски језик, Ликовна култура и Музичка култура. Општи циљеви су били усвајање, разумевање и примена знања о прошлости наше земље кроз истраживачки рад и креативност. Специфични циљеви су били унапређивање вештина учења и следећих компетенција: вештина комуникације, компетенције за целоживотно учење, рад са подацима и информацијама, дигиталне компетенције, вештина сарадње, вештине за живот у демократском друштву и естетске компетенције.

 

 

Како је рађено?

 

Пројекат је трајао недељу дана. Ученици су на основу прикупљеног материјала осмишљавали и креирали приказ познате личности из прошлости. Након недељу дана припреме на маскенбалу су презентовани ликови које су ученици осмислили.

 
Шта су урадили ученици?

 

Ученици су истраживали све расположиве изворе информација, селектовали и упоређивали информације које су прикупили, креирали и осмишљавали костим. Током излагања других имали су задатак да наводе додатне информације или на примеру објасне шта би они другачије урадили, те вршили самопроверу запамћеног о презентованој линости.

 

Наставници и предмет:

 

Снежана Недељковић, Љиљана Бабић, Катарина Сендерак, Даниела Ивков, Радмила Милић,

разредна настава

 

 

2010 - present

2010 - present

Која је била улога наставника?

 

Учитељице су сарађивале са стручним већем, припремајући се и осмишљавајући начине преношења информација. Такође, мотивисале су ученике за истраживачки рад, обезбеђивале услове за учење, давале инструкције, усмеравале, пратиле и подржавале ученике у раду.

 
Шта смо постигли, научили и шта бисмо препоручили другима?

 

Задатак прављења костима и осмишљавања презентације је развијао креативност, цео рад на пројекту је протекао уз велику заинтересованост ученика за задатке, а атмосфера на маскенбалу је била одлична. Ученици су имали потпуну слободу приликом избора личности из прошлости. Следећи пут би било добро саставити списак личност које могу да бирају, па дозволити ученицима да бирају са списка зато што је искуство на овом пројекту показало да овако широко обрађивање прати и удаљавање од раздобља о којима су тренутно учили. Након провере знања уочили смо да је ученицима било теже да запамте време када су неке личности живеле него оно по чему су познате.

естетичка компетенција

учешће ученика у процесу учења

учење учења

сарадња

рад са подацима и информацијама

 подршка наставника као водича и супервизора

комуникацијска компетенција

интерактивност ученика и наставника

интегративна настава

креативност

///////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////

bottom of page