top of page

 

Глобалне климатске промене

 

 

Школа:ОШ "Мирослав Антић", Београд

 

Шта је била намера и циљ?

 

Поред основног образовног циља а то је увиђање утицаја глобалних климатских промена на животну средину и развијање еколошке свести кроз интеграцију предметних садржаја из три предмета (ТИО, биологија, хемија),  намера пројекта је била и да развије способност доношења закључака и повезивања појмова и оспособи ученике за једноставније истраживање и јавну презентацију резултата свог истраживања. Тиме су развијане ученичке компетенције за рад са подацима и информацијама (лабораторијско-експериментални рад, приказивање резултата), дигитална компетенција, комуникацијска компетенција и брига о окружењу. 

 

Како је рађено?

 

Свако одељење осмог разреда (по 6 ученика) је добило тему коју ће истражити (ефекат стаклене баште, киселе кише, оштећење озонског омотача, нестајање биљних и животињских врста и приказивање модела ефекта стаклене баште у реалном свету) и одговарајућа упутства везана за одређену глобалну промену. Да би истражили проблеме везане за тему, ученици су користили интернет, експериментално утврђивали појаве и повезивали знања из различитих предмета, уз праћење наставника (праћени су они делови задатка који су били за свој предмет специфични, тако да је један ученички истраживачки пројекат био праћен од стране више наставника).  

 
Шта су урадили ученици?
 

Ученици су у групама направили план рада на свом истраживачком пројекту у сарадњи са наставницима и истраживали тему. У сарадњи са наставником техничког и информатичког образовања радили су на  изради презентација, да би на крају презентовали своје радове осталим ученицима. 

 

Наставници и предмети:

 

Бојка Димитријевић, техничко и информатичко образовање

Зорица Поповић, биологија

Наташа Миочевић, хемија

 

 

2010 - present

2010 - present

Која је била улога наставника?

 

Основни елементи глобалних промена су обрађени на редовној настави биологије и хемије, затим су понудили теме тимовима ученика и подстицали ученике на мисаону активност, трагање за информацијама и пратили истраживачке пројекте ученика. 

 

 
Шта смо постигли, научили и шта бисмо препоручили другима?

 

Анализа презентација у одељењима од стране других ученика вршена је кроз попуњавање самоевалуационих листића, што је употпуњено анализом презентација од стране посматрача (директора, предметних наставника). Након презентације  је следио разговор ученика и наставника-ментора на тему шта је добро, а шта би могло да се унапреди. Закључак је да су и наставници и ученици били задовољни оваквим начином рада и сарадње,  а ученици су добили додатну мотивацију за учење. 

брига о окружењу

рад са подацима и информацијама

дигитална компетенција

комуникацијска компетенција

интеграција и тематски приступ

одрживи развој

///////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////

приступ оријентисан на истраживање

учење како се  учи

bottom of page