top of page

 

Мала продавница шарених јаја

 

 

 

Десета гимназија „Михајло Пупин“ Нови Београд

 

Шта је била намера и циљ?

 

Ангажовање ученика у заједничким активностима којима се поспешује живот у школи је вршено са намером подстицања ученичке иницијативе и развијања предузетничког приступа, те подстицања преузимања одговорности за реализацију различитих идеја. Очекивани резултат је и прикупљање материјалних средстава којима би се поспешио рад Ученичког парламента и организовао рад на уређењу специјализоване учионице за уметност. 

 

Како је рађено?

 

Пројекат је трајао од маја до марта 2014. године и имао је  четири  фазе. У првој су се дизајнирала дрвена јаја. Друга фаза је била организација продаје обојених јаја. У оквиру ове фазе су ученици одлучивали која јаја иду у продају, дизајнирали „излог“ и уређивали „продавницу“ и водили пословне књиге. Затим је следила фаза сумирања резултата у оквиру које су ученици састављали извештај у електронској форми који се потом штампао и предавао управи школе. У четвртој фази је вршена расподела новца и у сарадњи са професором ликовне културе одлучивало о приоритетима.

 
Шта су урадили ученици?
 

Ученици су креирали дрвена јаја, бирали продаваца из свог одељења, бирали менаџера и директора „продавнице“,  организовали продају, вођење потребне документације, рекламирали производе, анимирали остале ученике, запослене и родитеље да купују јаја, организовали и реализовали аукције, састављали извештај о продаји, обавештавали управе школе и одлучивали  на који начин ће прикупљена средства бити утрошена и учествовали у куповини и потписивању уговора о донацији са школом.

 

Наставник и предмет:

 

Оливера Ножинић, ликовна култура

 

 

2010 - present

2010 - present

Која је била улога наставника?

 

Наставница је упознала ученике са симболиком ускршњих јаја и елементима хришћанске културе, те заједно са њима вршила избор јаја за продају. Пружала је помоћ у организацији „Мале продавнице јаја“, старала се о безбедности ученика и робе, усмеравалаје ученике да користе знања из различитих научних дисциплина која су стекли током редовне наставе. У последњој фази наставницаје анализирала са ученицима потребе кабинета за ликовну културу, договарала се са њима о приоритетима, одлазила са  ученицима у продавницу и помагала при састављању уговора о поклону школи.

 

 
Шта смо постигли, научили и шта бисмо препоручили другима?

 

Различитим фазама пројекта је обједињено развијањеследећих компетенција: естетске компетенције, компетенције за сарадњу; предузимљивости и оријентације ка предузетништву; комуникације; одговорног учешћа у демократском друштву; решавање проблема; одговоран однос према околини; компетенције за учење и дигиталне компетенције.

Кроз ову ваннаставну активност ученици су открили неке своје могућности које не би открили кроз  редован наставни процес: предузимљивост и оријентацију ка предузетништву; унапређена је вештина комуникације садругим ученицима школе (не само из одељења), запосленима и родитељима. Подстакнута је сарадња у решавању проблема и прихватање одговорности у одлучивању и раду.

Укупан број од 374 укључена ученика говори о великој заинтересованости за овакав начин рада. 

сарадња

интерактивност ученика и наставника

иницијативност и предузетничка компетенција

саморегулисано учење

 подршка наставника као водича и супервизора

комуникацијска компетенција

интегративни приступ

ИКТ као оруђе за учење

естетичка компетенција

///////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////

bottom of page