Смернице и водич за примену
ОКВИР НАЦИОНАЛНОГ КУРИКУЛУМА - ОСНОВЕ УЧЕЊА И НАСТАВЕ
Природа
Школа: ОШ "Коста Трифковић", Нови Сад
Шта је била намера и циљ?
Општи циљ је било проширивање знања о природи кроз повезивање знања из предмета Природа и друштво, Чувари природе, Српски језик и Ликовна култура. Овај циљ се остварио преко следећих подциљева: развијање радозналости, интересовања и способности за активно упознавање окружења, оспособљавање за самостално учење и проналажење информација у оквиру различитих предмета, унапређивање компетенција: вештине комуникације, компетенције за целоживотно учење, дигиталне компетенције, решавање проблема, вештина сарадње и ИКТ компетенције.
Како је рађено?
Током осам часова ученици су у паровима, користећи уџбенике, дечје часописе, интернет, енциклопедије и други материјал у вези са њиховом темом, прикупљали грађу (текстове, видео записе, фотографије...) о лековитим биљкама, гајеним биљкама, домаћим животињама, дивљим животињама и човеку. Затим су прикупљени материјали представљени постерима, паноима са фотографијама и презентацијама на часу. На крају је организована заједничка посета ергели Зобнатица и ЗОО врту на Палићу.
Шта су урадили ученици?
Ученици су, уз помоћ родитеља, прикупљали информације на тему природа и учествовали у евалуацији пројекта (попуњавали су анкетне листиће). Родитељима су ученици уз помоћ учитељица припремили захвалнице.
Наставници и предмет:
Радмила Милић, Даниела Ивков, Снежана Недељковић, Катарина Сендерак, Љиљана Бабић,
разредна настава
2010 - present
2010 - present
Која је била улога наставника?
Учитељице су подучавале делове пројекта индивидуално, заједно су се припремале за часове и осмишљавале начине преношења информација. Ученике смо подржавале инструкцијама и примерима.
Шта смо постигли, научили и шта бисмо препоручили другима?
Радом у пару ученици су развили способност сарадње, вештине комуникације, а истраживањем на интернету дигиталне компетенције. Показали су заинтересованост и повећану мотивацију за овакав начин рада. Атмосфера је протекла у радном и топлом односу где се могло видети и осетити узбуђење ученика у представљању научених и припремљених материјала.
брига о околини
учешће ученика у процесу учења
учење учења
сарадња
рад са подацима и информацијама
подршка наставника као водича и супервизора
комуникацијска компетенција
интерактивност ученика и наставника
интеграција - тематски приступ
решавање проблема
ИКТ као оруђе за учење
///////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////