Смернице и водич за примену
ОКВИР НАЦИОНАЛНОГ КУРИКУЛУМА - ОСНОВЕ УЧЕЊА И НАСТАВЕ
Дан креативности
Школа: Гимназија „Светозар Марковић“ Нови Сад
Шта је била намера и циљ?
Као један од начина реализације принципа наставе усмерене на учење и развој компетенција, који је претходно приказан као опредељење школе у анексу школског програма, у школи је 7. 11. 2014. одржан Дан креативности, на којем су у оквиру различитих предмета ученици били у активној улози излагача и водитеља радионица и тиме унапредили своје вештине учења.
Како је рађено?
Наставници који су учествовали у пројекту су са ученицима одељења у којима предају осмислили и договорили активности које ће се реализовати на Дану креативности, а које одступају од уобичајеног начина наставе. Ученици су сами припремали своје задатке (експерименте, излагања, рецитовање, квизове...) и демонстрирали их на Дану креативности.
Шта су урадили ученици?
На часовима хемије, ученици матурантских разреда држали су наставу у разредима друге године. Наставна јединица која је била обрађивана је: Својства метала друге групе ПСЕ. Оне су са ученицима изводиле лабораторијске огледе.
Ученици 4. разреда су припремили предавања која су била научно-популарног карактера. У оквиру теме Сапуни и детерџенти, ученици су након презентације рада разматрали еколошке проблеме који су последица примене ових производа.Тема Полни хормони и њихова примена, је дала повод за дискусију о употреби и злоупотреби стероидних хормона и последицама њихове примене.
У оквиру историје, ученици су добили задатак да науче и на часу који је био на Дан креативности да говоре стихове великих песника који су посвећени жртвама Првог и Другог светског рата говоре. У сваком одељењу је изабран организатор који је требало да направи по неколико група које су изабрале свог вођу. Свака група је припремила и говорила стихове по својој жељи.
У оквиру географије, ученици другог разреда правили су неку врсту припреме за садржаје који им предстоје у другом полугодишту а везано за континент Азију. На часу је било више група , неке су захтевале да се у оквиру њих покажу одређене вештине док су неке захтевале знање које су ученици стекли приликом обраде сличних садржаја у основној школи.
У два одељења првог разреда,организован је квиз на тему: Основни појмови из информатике и рачунарства. Ученици су имали задатак да се припреме, а материјал је био део у књизи (уџбеник издат ове године са пуно нових информација) намењен онима који желе да знају више. Група одељења (половина одељења) се делила у четири групе где су капитени именовани од стране наставника, а затим су они наизменично бирали чланове екипе. После формирања први задатак је био да екипи дају име што је унело и шаљиви моменат у квиз.
На ЧОС-у, ученици су сами осмислили квиз из опште културе, састављали питања из историје, географије, музике, филма и спорта. Они који су састављали питања били су и водитељи квиза.
Наставник и предмет:
Ивана Љубовић, хемија
Драгица Илић Николић, историја Љиљана Новаковић, хемија
Катарина Врећа, географија
Милена Лилић Беара, француски језик
Зорица Николетић, рачунарство и информатика
Александра Поповић, историја/одељенски старешина (ЧОС)
2010 - present
2010 - present
Која је била улога наставника?
Припрема, координација, праћење и супервизорски рад. Главни извођачи активности су били ученици.
Шта смо постигли, научили и шта бисмо препоручили другима?
Мотивација је била висока, часови занимљиви и забавни, понекад и емотивни (историја, стихови). Ученици сарадници су после петог часа констатовали да наставнички посао и није тако једноставан, чиме је побољшано разумевање наставничке улоге од стране ученика.
компетенција за целоживотно учење
ученичко учешће у постављању циљева у процесу учења
наставник као подршка и супервизор
///////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////