top of page

Брига о окружењу кроз интегративно учење и наставу, тематски дан

 

 

Школа: ОШ "Коле Рашић", Ниш

Шта је била намера и циљ?

 

Циљ је унапређивање компетенција ученика, посебно у области еколошке компетенције.

 

 

Како је рађено?

 

Стручна већа за област предмета и разредна већа усвојили су план пројекта и операционализовали садржаје и активности, што је даље договарано са ученицима свих разреда и партнерима.

Садржаји и активности су се реализовали на часовима предметне наставе кроз интегративни приступ,  а велика манифестација Дан заштите природе реализована је кроз станице за учење у холу школе. Станице за учење су биле организоване по следећим подтемама:  Рециклажа, ГМО, Здрав оброк, Пробај први пут, Упознај и чувај природу, Комунална полиција, Штити природу, Упознај школу и занимање, Коју хемију уносимо, Изложба ликовних и литерарних радова о заштити природе, Буди и ти активиста.

 

 
Шта су урадили ученици?

 

Учитељице су са ученицима од 1-4. разреда обележиле дан маскенбалом на тему заштите природе и садили су биљке у школском дворишту, а предшколци су имали представу «Ми чувамо природу». 

Ученици од 5-8. разреда су уз подршку наставника самостално истраживали на интернету и у писаним изворима начине заштите природе,  припремили предавање о ГМО, на часовима енглеског и немачког језика, биологије и информатике. Писали су у оквиру српског језика есеје о личном доприносу у заштити природе и делима заштите којима се диве, на часу ликовног су цртали природу;  припремили су листу за интервју гостију из комуналне полиције, из Хемијско-прехрамбене школе, омладинске групе за заштиту природе,  припремили су паное са цртежима, есејима, истраживањем о начинима заштите природе, правили су предмете од рециклираног материјала, постављали изложбу ускршњих јаја,  припремили су (у сарадњи са породицом) здраве оброке за тај дан којима су се сви служили... Целокупан рад је оличење тимског рада и сарадње група из одељења, разреда и између наставника и ученика и родитеља. Одељења су ишла од једне до друге станице за учење и остваривала комуникацију са презентерима.

 

Наставници и предмети:

 

Ивана Живковић, Тијана Гмитровић, биологија;

 

Оливер Стаменковић, Весна Јовановић, Драган Петровић, енглески језик;

 

Ана Цветковић, немачки језик;  

 

Саша Костадиновић,  Маријана Ристић,  српски језик;  

 

Ана Кузмановић, математика;

 

Светлана Вељковић, информатика;

 

Александар Тикица, физичко васпитање;

 

Ивана Миљковић, историја;

 

Јадранка Костић, географија;

 

Славица Стојановић, музичка култура,

 

Синиша Величковић,  ликовно васпитање;

 

Марина Остојић,  Вера Савић Бенић, школски педагог и психолог;

 

Наставници разредне наставе:

 

ЈасминаЂурђевић, Тања Драгановић, Наташа Илић,  Васиљка Милић, Снежана Живковић, Снежана Раденковић, Јована Вогринец,, Љиљана Златановић, Марија Пејовић, Сања Павићевић, Драган Милић;

 

Саша Тончев , директор школе .

2010 - present

2010 - present

Која је била улога наставника?

 

Наставници су били иницијатори, организатори и подршка ученицима за упућивање за истраживање теме и подтема из различитих извора, за припрему задатака у односу на подтеме, за припрему интервјуа са гостима, за уређење паноа, плаката и PowerPoint презентација,  представљање продуката по темама и станицама за учење, а такође и као подршка за комуникацију са гостима и родитељима.

 
Шта смо постигли, научили и шта бисмо препоручили другима?

 

Тимски рад и сарадња свих актера, укљученост и активизам за заједнички пројекат, посвећеност задацима довели су до великог задовољства свих укључених. Учење се одвијало на интерактиван начин и уз подршку свих актера, посебно кроз вршњачко учење. Све кључне компетенције су, у већој или мањој мери, развијане кроз овај пројекат учења - према оцени ученика и наставника који су учествовали у њему .

интеграција

тематски приступ

одговоран однос према околини (еколошка компетенција)

сарадња

ИКТ као  оруђе за учење

наставник као водич и супервизор

окружење за учење

интерактивност ученика и наставника

//////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////

///////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////

bottom of page