top of page

 

Међуратна авангардна књижевност

 

Школа: Гимназија "Светозар Марковић", Ниш

 

Шта је била намера и циљ?

 

 

Намера је била да се ученици кроз самостално истраживање и групни рад темељније упознају са најзначајнијим делима међуратне авангарде, оспособе за самостални истраживачки рад, унапреде вештине комуникације, сарадње и дигиталне компетенције.

 

Како је рађено?

 

 

Пројекат је имао четири фазе. Прва фаза је обухватала презентацију пројектне стратегије, припремно – мотивационе активности, формирање радних група и одабир пројектних тема.  Ученици су вежбали групни истраживачки рад и упознали се са основним принципима његовог успешног спровођења, као што су: сарадња, позитивно реаговање на когнитивну неравнотежу, коришћење различитих ресурса, размена информација, креирање корисних информација и функционалног знања, значај браинсторминг методе. У складу с тим, коришћена су искуства са семинара „Развионица”, односно активност под називом „Наша природна алга”. Затим су ученици гледали мотивационе филмове (Why I hate school but love education, Never stop learning, Changing education paradigms) које прате темељне дискусије о проблемима савременог образовања. Инсистира се на афирмисању идеје целоживотног учења и методе ”учење у фокусу”, односно идеја стицања функционалног знања и оперативних вештина. У другој фази ученици су се поделили у тимове,  упознавали са изворним текстом, истраживали интерпретативни материјал, постављали кључне тезе, правили структуру рада, презентовали резултате прве фазе истраживања и спроводили самоевалуацију досадашњег рада. Трећа фаза је била припрема завршне презентације (креирање медија у којем ће коначни производ бити представљен - сајт, он-лине презентација, документарни филм), а четврта - сама завршна презентација и коначна евалуација од стране самих ученика (самооцењивање и оцењивање рада других тимова).

 
Шта су урадили ученици?
 

 

Ученици су критички разматрали понуђене задатке, бирали теме, самостално их обрађивали, поштовали захтеве временског плана активности, самостално формирали пројектне групе, креирали истраживачки концепт и завршни производ, те вршили самоевалуацију и евалуацију у оквиру тима и евалуацију других тимова

 

 

Наставник и предмет: 

 

Маријан Мишић, српски језик и књижевност

 

 

2010 - present

2010 - present

компетенција за целоживотно учење

ученичко самопроцењивање

///////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////

дигитална компетенција

Која је била улога наставника?

 

 

Наставник је креирао и представљао пројектну стратегију, мотивисао ученике, дефинисао активности и временски план, формирао најопштије истраживачке теме, радне задатке и листе примарних истраживачких извора, координирао временски план активности, евалуацију, план презентација.

 

 
Шта смо постигли, научили и шта бисмо препоручили другима?

 

 

Као коначне презентације пројектни тимови су понудили сајтове, online презентације и један документарни филм. Ученици су показали огроман потенцијал, били су заинтересовани за приказани метод рада и унапредили међупредметне компетенције у области компетенција за целоживотно образовање, вештине комуникације, дигиталне вештине, решавање проблема и вештине сарадње.

По речима наставника, овакав начин рада је био важан корак у смеру професионалног усавршавања и отворио пут укључивању савремене проблемске наставе. Такође, приказани метод је показао да ученици позитивно реагују на промену образовне парадигме.

 

Линкови „мотивационих филмова“ коришћених у првог фази:

 

https://www.youtube.com/watch?v=kmqt3gUTQy0 – Never stop learning

 

https://www.youtube.com/watch?v=y_ZmM7zPLyI –  Why I hate school but love education,

https://www.youtube.com/watch?v=zDZFcDGpL4U - Сhanging education paradigms

решавање проблема

истраживачки пројекти

вештина сарадње

ученичко учешће у процесу учења

bottom of page