top of page

 

Наговор на филозофију

 

 

Школа: Гимназија "Светозар Марковић", Ниш

 

Шта је била намера и циљ?

 

 

Намера је била да се постигне разумевање ширег оквира филозофске проблематике кроз читање изворне филозофске литературе и презентацију прочитаног. Овакво учење је примењено са циљем да допринесе развоју вештина планирања, самосталног учења, организације и усвајања знања, интеракције и оцењивања обликујући ученика као рефлексивног практичара.

 

Како је рађено?

 

Пројекат је имао 4 фаза различите дужине трајања:

1. фаза: упознавање за филозофским правцима и проблемима заступљеним у делима, опредељиваље ученика за два дела од предложених дванаест или сами ученици предлажу два  дела која би обрадили  (трајање: недељу дана);

2. фаза: подела у тимове на основу одабраних дела, читање одабраних дела, вођење читалачког дневника и консултације са наставником  (две недеље);

3. фаза: презентација дела-у зависности од периода обраде филозофског правца (током више месеци, а презентације ученика су трајале 20 до 30 минута)

4. фаза: разговор о делима и повезивање са градивом

Најзаступљенији методи ученичких презентације су били: драматизација (форум театар, представа, играње улога), симулација суђења, дебата, савремени оквири филозофских проблема кроз различите видове уметности.  

 
Шта су урадили ученици?
 

 

Ученици су сарађивали у тимовима, осмишљавали начине презентовања прочитаног,  након завршетка пројекта попуњавали евалуациони листић, пратили свој рад и рад осталих ученика у тиму, као и рад осталих екипа. Такође, ученици су усавршавали рад на тексту, демонстративну методу, методу размене, методу драмског приступа, симулацију суђења, дебату, кроз индивидуални, групни облик рада у паровима. Развијали су вештину критичког мишљења, анализе и синтезе, јавног наступа.

 

 

Наставник и предмет: 

 

Бојана Голубовић, филозофија

 

 

2010 - present

2010 - present

компетенција за целоживотно учење

вештина комуникације

///////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////

дигитална компетенција

Која је била улога наставника?

 

 

Наставник учествује активно у уводном излагању, води разговор о делу након презентације, осмишљава начине примене стеченог знања у процесу обраде нових наставних јединица након презентације дела и активно консултује ученике. 

 

 
Шта смо постигли, научили и шта бисмо препоручили другима?

 

Ученици су развили способност препознавања филозофске проблематике, вештине самосталног истраживачког приступа изворној филозофској литератури, организације на нивоу групе, координације унутар групе и унапредили вештину креативног промишљања и презентовања. Они ученици који нису били чланови градске библиотеке, постали су, а они који нису успели да задуже књигу у некој од библиотека, због велике потражње, нашли су алтернативне начине на интернету. 

У следећој примени овакве методе учења би било добро укључити тестовне провере знања мисаоним експериментима као обавезне након сваке области коју презентују ученици; интервју са људима из окружења на задати филозофски проблем (филм) и покушај увођења непреведених филозофских дела као обавезних за читање у билингвалним одељењима (енглески и француски). 

решавање проблема

естетичка компетенција

вештина сарадње

иницијативност и предузетничка компетенција

рад са подацима и информацијама

вештина за живот у демократском друштву

ИКТ као оруђе учења

bottom of page