top of page

Причам ти причу о подударности – вршњачко учење

 

Школа: Основна школа "Иво Лола Рибар", Сомбор

 

Шта је била намера и циљ?

 

 

Циљ пројекта је било усвајање појма подударности троуглова за шести разред са акцентом на вршњачком учењу и самосталном раду. Такође, намера је била да се унапреде следеће компетенције: целоживотно учење, комуникација, сарадња, дигитална компетенција и решавање проблема. 

 

Како је рађено?

 

Пројекат је трајао три недеље. Ученици су унапред подељени у две групе. Задатак је био да из различитих извора знања (уџбеник, радна свеска, збирка задатака, интернет, енциклопедије...) групе припреме део наставног садржаја који укључује израду задатака и презентују га вршњацима из разреда. Методе презентације и преношења знања су бирали сами ученици. На крају часа остатак одељења коментарише презентовани појам, дискутују о наученом и процењују која група је била јаснија у објашњењима и тачнија у изради задатака. Сви ученички радови су на крају изложени на зидовима учионице.

 
Шта су урадили ученици?

 

Ученици су припремали теоријску презентацију одабраног појма и задатке за дати појам. Уз помоћ наставника су водили час, презентовали су своје радове пред остатком разреда, дискутовали о усвојеном и процењивали приказане презентације.

 

 

Наставници и предмет: 

 

Александар Брзаковић и Биљана Остојић, математика

 

 

2010 - present

2010 - present

учешће ученика у процесу учења

подршка наставника као водитеља и супервизора

///////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////

дигитална компетенција

Која је била улога наставника?

 

 

Наставник је имао улогу координатора процеса, формирао групе ученика, кориговао евентуалне грешке, давао сугестије, упутства и задатке за истраживање, делио потребан материјал, контролисао тачност решења задатака и релевантност информација.

 

 
Шта смо постигли, научили и шта бисмо препоручили другима?

 

Овакав начин учења развија самосталност ученика и вештине сарадње. Ученици су оснажени да истражују и организују време потребно за припрему часа и презентацију. Процена ученика је да су овим путем научили више као активни учесници него да су били пасивни посматрачи, те да би волели да се све лекције обрађују на приказан начин. Наставник  се осећао задовољним што је мотивисао ученике за самостално учење и што се повећала продуктивност и активност ученика на часу.

решавање проблема

 сарадња

комуникацијска компетенција

компетенција за целоживотно учење

bottom of page