top of page

Без границе – улога реке у развоју града

 

Школа: Гимназија "Светозар Марковић", Нови Сад

Сегединска партнерска школа: Гимназија "Етвеш Јожеф"

 

Шта је била намера и циљ?

 

 

Основни циљ пројекта је био да се интердисциплинарним приступом ученици и професори на заједничким излетима боље упознају са градовима (Нови Сад и Сегедин) и улогом коју реке (Дунав и Тиса) имају у њиховом развоју, и да допринесу испитивању проблема поплава и могућности заштите градова који су грађени на рекама. Други циљеви су били развијање толеранције, упознавање са предностима мултикултуралности и стицање нових искустава. 

 

Како је рађено?

 

Учествовало је по 32 ученика из Сегедина и из Новог Сада. У Новом Саду су укључени ученици из мађарских и српских одељења, при чему је основи критеријум за избор ученика била њихова мотивација. Школа из Сегедина је ангажовала једно комплетно одељење. Приступ је био интердисциплинаран и обухватио је садржаје везане за географију, историју, социологију, мађарски, српски и енглески језик – такође и информатику, биологију и уметност. Пројекат је обухватио два тродневна сусрета (један у Сегедину, други у Новом Саду), припреме за одлазак у Сегедин/Нови Сад и дочек гостију, реализацију садржаја у Новом Саду, Петроварадину и Смедереву, израду завршних радова, евалуацију и презентацију програма. Током трајања пројекта ученици у свакој земљи су правили заједнички филм, а затим су подељени у три групе које су правиле плакате на тему поплава у градовима и заштита градова (тврђава) поред река. У завршном делу пројекта филм је приказан у обе школе.

 
Шта су урадили ученици?

 

Ученици су фотографисали, снимали, преводили, организовали дочек гостију из Сегедина и Новог Сада, припремали и приказивали тематске паное, правили филм и организовали његову презентацију, организовали вечерње активности током тродневних посета.

 

 

Наставници и предмети: 

 

Едит Ковач Шмит, матерњи језик - мађарски

Лидија Лалевић, географија

 Моника Варга, социологија

Ото Чолак, енглески језик

Координатор из Сегедина: Јожеф Ејтлер

 

 

2010 - present

2010 - present

сарадничко  учење

///////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////

интеграција и тематски приступ

Која је била улога наставника?

 

Професори су координирали и организовали рад ученика по групама, осмишљавали вечерње садржаје, организовали смештај за госте, координирали дочек гостију,  планирали и реализовали тродневне сусрете.

 

 
Шта смо постигли, научили и шта бисмо препоручили другима?

 

На крају пројекта смо имали следеће продукте: два пута по три постера (три из Сегедина и три из Новог Сада), два филма (један из Сегедина, један из Новог Сада) и два дневника са сусретима (један из Сегедина, један из Новог Сада). У оквиру пројекта, у Новом Саду је припремљена презентација о граду, поплавним водама и филм о Новом Саду. Уочене су значајне разлике у степену мотивисаности ученика из Сегедина и Новог Сада, а према евалуацији спроведеној на крају, ученици највећим квалитетом пројекта сматрају  што су у оквиру дружења могли и да науче нешто ново и обрнуто. Значајно им је било и то што су могли да се упознају са вршњацима из друге земље, унапреде вештине организовања пројеката, комуникацију и толеранцију међу вршњацима.

Као предлог за побољшање пројекта су навели дуже трајање сусрета и могућност избора више програма. 

компетенција за целоживотно учење

учење усмерено на проблем

вештина комуникације

живот у демократском друштву

решавање проблема

bottom of page