Смернице и водич за примену
ОКВИР НАЦИОНАЛНОГ КУРИКУЛУМА - ОСНОВЕ УЧЕЊА И НАСТАВЕ
Пуно малих уштеда = велика уштеда
Школа: Основна школа „Иво Лола Рибар“ Сомбор (IV разред)
Циљ овако организоване наставе је био подстицање ученика и њихових родитеља да, кроз брижљив однос према ресурсима, размишљају не само о уштеди новца у свом домаћинству него и о заштити и очувању животне средине.
Активности су организоване кроз уводни час (појам заштите животне средине, одрживог развоја и очувања ресурса), истраживање на терену тј. праћење потрошње,
анализу добијених резултата, представљање добијених резултата и разговор о добијеним резултатима и закључци.
Пре почетка истраживања ученици су упознати са значајем заштите животне средине,
појмом одрживог развоја и очувањем ресурса (зашто је то битно за нас, на који начин
можемо да утичемо на њих). У ову сврху је припремљен и посебан материјал.
Задатак ученика је био да у току седам дана прате понашање и ситуацију у својим кућама и да, заједно са својим родитељима, податке бележе у одговарајуће табеле:
Стартну табелу, Табелу породичног успеха и Завршну табелу.
У Стартну табелу су уписали стање и просечну потрошњу воде и електричне енергије из претходног периода, као и одговоре на питања који огрев користе, да ли рециклирају отпад и да ли кућа/стан у коме живе има изолацију и какву. Уз ову табелу су ученицима подељена и кратка упутства на који начин се могу уштедети вода, струја, огрев, какав је значај рециклаже и добре изолације куће/стана.
У табелу Породичног успеха ученици су себи и својим родитељима уписивали бодове за сваку примењену меру штедње у току сваког дана.
У Завршну табелу су уписивали податке о потрошњи након примењених малих мера штедње. У тој табели се могао очитати успех постигнут коришћењем тих мера.
После разговора са ученицима о резултатима истраживања, може се закључити да је потребно да се више пажње обрати на рециклажу отпада. Потребно је да ученици буду боље упознати са значајем рециклаже и чињеницом да нису потребни ни посебни ни нарочити предуслови за сортирање отпада. Уз мало воље, могуће је да сами смањимо количину отпада и тиме помогнемо очувању природе.
Разредна настава
///////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////