Смернице и водич за примену
ОКВИР НАЦИОНАЛНОГ КУРИКУЛУМА - ОСНОВЕ УЧЕЊА И НАСТАВЕ
Дан планете земље – Чувајмо планету
Школа: ОШ "Вук Караџић", Неготин
Шта је била намера и циљ?
Општи циљ пројекта је био да ученици развију своје компетенције путем међупредметне повезаности кроз активности разредне наставе и различите секције. Специфични циљ је био да ученици сагледају проблем заштите планете Земље, рециклаже и могућих ресурса у будућности и својим идејама доприносе очувању животне средине. Намера пројекта је била и промоција вредности концепта здравог живота и окружења, те подстицај на активно ангажовање у у заштити и унапређивању квалитета животне средине.
Како је рађено?
Пројекат је трајао месец дана и била су укључена три одељења четвртог разреда. Ученици су подељени у пет група које су у различитих предмета имале различите задатке. У оквиру предмета Природа и друштво групе истражују значај воде и шума као природног богатства, животињског света, рудног богатства и ваздуха. На часовима ликовне културе су проналазили креативна решења за употребу пластике, дискова, папира и осмишљавали предмете од рециклажних материјала. На часовима музичке културе су научили песму «Еколошки чувари», а кроз ритмичку секцију осмишљавали покрете уз песму. На часовима драмске секције су вежбали текст, покрете, осмишљавали сцену и израђивали реквизите за представу «Чувајмо планету». На крају пројекта у оквиру часа одељенског старешине је приказана изложба ликовних радова од рециклираног материјала, драмски приказ «Чувајмо планету» и модна ревија на којој су приказани модни детаљи од рециклажних материјала. Кориштени су едукативни филмови:
Планета Земља
http://www.youtube.com/watch?v=1ca24G1w7I4#t=92
,,Ozzy Ozone“ ekološki film
http://www.youtube.com/watch?v=HXL_h3TTxIw#t=44
Шта су урадили ученици?
Ученици су проналазили могућа решења проблемских ситуација, осмишљавали креативна решења употребе рециклажних материјала, учили песме, осмишљавали покрете, уређивали сценографију, припремали сценски наступ. У оквиру групе су делили задужења, реализовали планиране активности, коментарисали рад и заједнички процењивали применљивост решења.
Наставници и предмет:
Драгана Алексић, Татијана Траиловић, Данијела Николић,
разредна настава
2010 - present
2010 - present
еколошка компетенција
///////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////
Која је била улога наставника?
Наставници су тематски осмишљавали, међупредметно повезивали и усмеравали све активности, давали инструкције, пружали помоћ у тражењу решења и процењивању. У завршној фази наставници су организовали заједничку изложбу ликовних радова, представу и модну ревију на тему «Чувамо планету».
Шта смо постигли, научили и шта бисмо препоручили другима?
Ученици су са разумевањем прихватили концепт здравог живота и окружења (вода , ваздух земља) који је неопходан за живот људи и спремни су да се активно ангажују у заштити и унапређивању квалитета животне заједнице.Упознали су и научили да предвиде последице употребе фактора који утичу на загађење земљишта, воде и ваздуха, разумели значај рециклаже.
Поред тога, ученици су развили вештине учења (да одаберу и користе потребан материјал и опрему за учење, термине како би разумели садржај који су проучавали у оквиру различитих предмета, да користе различите методе учења у оквиру сваког предмета након што су се са њим упознали). Развили су своју креативност кроз различите изразе (глума, ликовно стваралаштво, музика, покрет, дизајн) при чему су показали спремност да сарађују и стварају однос поверења, те унапредили своје комуникацијске вештине.
Учитељицама је овај пројекат драгоцено искуство у раду, планирању и реализацији тематски планираних садржаја. Такође, са ученицима су изградиле јаче емоционалне везе и унапредиле однос колегијалности. Све то је допринело радној и стваралачкој атмосфери на часовима и током ваннаставних активности.
компетенција за целоживотно учење
естетичка компетенција