top of page

 

Мини-рагби у настави физичког васпитања

 

Школа: I београдска гимназија, Београд

 

Шта је била намера и циљ?

 

 

Циљ пројекта је био да се унапреде моторичке и координационе способности ученика, њихово самопоуздање, сарадња и комуникација, те оснажи проналажење личне активности коју ће уврстити у свој живот.

 

Како је рађено?

 

На часу физичког васпитања су примењене четири  вежбе са циљем усвајања рагбија као активности. У првој вежби се ученици упознају са специфичностима рагби лопте и увежбавају додавање и хватање лопте. Другом вежбом – «Енглеска застава» - се подиже брзина кретања ученика и њихово интелектуално ангажовање (ученици се крећу трчећи дијагонално по сали и добацују лопту). Трећа вежба је усмерена на развој осећаја за специфичности у хватању и додавању рагби лопте. У четвртој вежби се ученици деле у 2 или више екипа и увежбава научено из претходних вежби, односно симулира рагби утакмица. Физичког контакта не сме да буде (за разлику од правог рагбија) те је могућност повреда сведена на минималну меру. Ако има више ученичких екипа спроводи се турнир.

 
Шта су урадили ученици?

 

Ученици су били актери дешавања на часу, пратили инструкције професора и давали своје предлоге.

 

Наставник и предмет: 

 

Драган Чингелић, физичко васпитање

 

 

2010 - present

2010 - present

брига о здрављу

///////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////

Која је била улога наставника?

 

Наставник је организовао ученике, давао инструкције, показивао начине додавања и хватања рагби лопте, упозоравао на грешке, мотивисао ученике, водио рачуна о временском трајању вежби, награђивао и похваљивао.

 

 
Шта смо постигли, научили и шта бисмо препоручили другима?

 

Током овог часа су сви ученици били ангажовани и заинтересовани да и на следећим часовима играју. Упознати су са рагбијем и научили специфичности његовог техничког, тактичког и организационог дела. Током часа је било пуно смеха и шале уз пуно пажње и мотивације да се усвоји нова игра.  По процени наставника, унапредио је своју  процену шта код ученика изазива позитивне, а шта негативне реакције и да на будућим часовима више форсира активности које изазивају позитивне реакције.

комуникацијска компетенција

сарадња

bottom of page