top of page

 

Око

 

 

 

 

Школа:ОШ "Вук Караџић", Неготин 

 

Шта је била намера и циљ?

 

 

Развијање компетенције за учење, рад са подацима и информацијама. Појам ока је обрађен кроз наставне садржаје предмета: српски језик, биологија и физика. Предметни циљеви: српски језик – тумачење мотива око у народним љубавним песмама, тумачење метафоричких симболичних значења; биологија – упознавање спољашње, унутрашње грађе ока и физиологије чула вида; физика – упознавање са конструкцијом ликова и оком као оптичким инструментом; примена стечених знања у решавању истраживачких задатака.

Општи циљ је било мултидисциплинарно усвајање и сагледавање појма “око“. 

 

Како је рађено?

 

Током четири школска часа на предметима Српски језик, Биологија и Физика се комбинованом методом наставе обрађивао појам „око“. На часовима српског тумачио се мотив ока у народним љубавним песмама, у оквиру биологије су се ученици упознавали са спољашњом, унутрашњом грађом ока и физиологијом чула вида, а у оквиру физике су се ученици упознавали са конструкцијом ликова и оком као оптичким инструментом, те примењивали стечена знања у решавању истраживачких задатака. 

 
Шта су урадили ученици?

 

Ученици су стечена знања применили у решавању истраживачких задатака, наставник је додатну подршку давао ученицима који су мање успешни у решавању задатака.

 

Наставник и предмет: 

 

Данијела Милошевић, српски језик

Љубица Којчиновић, биологија

Наташа Ђорђевић Паовић, физика

 

 

2010 - present

2010 - present

///////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////

Која је била улога наставника?

 

Наставници су вршили одабир материјала, координирали рад, израђивали истраживачке задатке, вредновали и давали упутсва за корекцију радова.

 

 
Шта смо постигли, научили и шта бисмо препоручили другима?

 

Ученици су појам око упознали и савладали са различитих аспеката и стечена знања применили у новим и непознатим ситуацијама. Своје мишљење о пројекту су изразили кроз анкету – 80% ученика је задовољно оваквим начином учења.

Препорука за овај метод рада је да се часови морају добро временски испланирати, упутства морају бити јасна и прецизна, групе за рад треба формирати тако да бољи ученици помажу слабијим. Овакав вид наставе мотивише ученике, ствара трајно и функционално знање.

тематски приступ и интеграција

компетенција за целоживотно учење

рад са подацима и информацијама

bottom of page