Смернице и водич за примену
ОКВИР НАЦИОНАЛНОГ КУРИКУЛУМА - ОСНОВЕ УЧЕЊА И НАСТАВЕ
Живот у кући/стану
Школа: Основна школа „Рада Миљковић“ Јагодина (V разред)
Кроз повезивање различитих предмета (српски језик, ликовна култура, биологија, техничко и информатичко образовање и физичко васпитање) заједничком темом подстакнут је развој свести о значају очувања животне средине и живота у складу са законитостима које намеће природа тј. о добробити ако се одговорно односимо према природи и последицама које нас очекују ако се понашамо бахато и немарно.
У реализацији ове теме учествовали су наставници различитих предмета .
У настави предмета српски језик и књижевност темом одрживог развоја ученици су се бавили три недеље. У том периоду су читали задати текст (роман Робизон Крусо), тумачили га и приказивали закључке до којих су дошли истражујући текст и размишљајући о њему. То је била и тема за писмени задатак, што им је пружило прилику да искажу своје мисли и идеје о одрживом развоју и о Робинзону 21. века. На додатним часовима су израђивали постере, предмете од глине и тражили природне материјале за макету Робинзонове кућице. Рад је крунисан јавним часом на коме су ученици изложили своје радове. Kако би све било у складу са одрживим развојем, тај час је одржан у школском дворишту.
Ученици су у активностима учествовали у складу са својим склоностима. Оценили су овакав начин рада као веома занимљив и као рад који им је донео уживање. Детаљи о јавном часу могу да се нађу на адреси: http://1drv.ms/1CtJGdL
У предмету биологија тема је била зелена архитектура као филозофија коришћење биљака и здравих материјала у осмишљавању и организовању нашег животног окружења у становима и кућама у циљу уштеде енергије и квалитетнијег живота. Другим речима, како биљке могу бити коришћене за изолацију кућа, пречишћавање ваздуха, здраву храну и сл.
Ученици су на интернету прикупљали информације о биљкама које утичу на здравље у кући, које пречишћавају ваздух у кући и које растерују штетне инсекте и својим мирисом утичу на боље расположење човека. Резултате су приказали на постерима.
Израђивали су и моделе куће (хобит куће) и дворишта који следе филозофију зелене архитектуре. Информације су добијали од наставника или их тражили на интернету. Акценат је био на здравим материјалима за градњу, и гајењу органске хране у дворишту, а све је повезано са истраживањем о Робинзону Крусоу.
Израђени модели и истраживање су искоришћени и за разговоре о различитим областима рада и занимањима (архитектура, дизајн животног простора, израда етарских уља, пољопривреда и сл).
Материјал који су ученици сачинили представљен је на изложби у школи, а од њихових радова је сачињена презентација. Линк за презентацију „Зелена архитектура–еколошкекућице“:http://prezi.com/nnq8jatddxka/?tm_campaign=share&utm_medium=copy&rc=ex0share
На математици су рађени текстуални проблемски задаци који садрже сабирање и одузимање разломака, децималних бројева, као и једначине које су у вези са угловима и површинама стамбених просторија. Осим тога, садржај задатака на писменом задатку се односио, између осталог, на прав угао, који је повезан са угловима које заклапају зидови у стану и кући.
Техничко и информатичко образовање су се обрађивала питања везана за енергију, енергетске претвараче и рециклажу и заштиту животне средине.
У току пројекта Одрживи развој – живот у кући/стану ученици су на редовним часовима, на часовима слободних активности као и у виду домаћег задатка:
- упознали појам енергија, њене изворе и облике и израђивали модел соларног колектора који као обновљиву енергију за добијање топлотне енергије у стану/ кући користи енегију сунца (редовни часови)
- упознали појам рециклаже, дефиницијом и симболима рециклаже (редовни часови)
- сазнали који облик енергије се данас најчешће користи и како се ова енергија штеди (редовни часови)
- у групама израдили плакате на теме: електрични уређаји у домаћинству, штедња електричне енергије, рециклажни материјали из домаћинства (домаћи задатак и слободне активности)
- ученик Душан Димитријевић (5-1) је направио је презентацију на тему Добијање и штедња електричне енергије.
Линк за слике са часова израде соларног колектора: http://1drv.ms/1HUnT06
Линк за презентацију: http://1drv.ms/1EIA4Ks
У оквиру ликовне културе ученицима је задат домаћи задатак повезан са наставном јединицом естетска анализа. Ученици су припремили веће формате папира и на њима у паровима урадили цртеже којима су представили како замишљају уређење свог животног простора.
Један део ученика на својим радовима представио је свакодневне предмете који се могу рециклирати. Групе су једне другима приказале радове.
Направљена је мања изложба дечијих радова и вођен је разговор о проблемима на које су ученици наилазили у току рада.
На физичком васпитању наставник је на редовним часовима и изборном часу – спорт, ученицима показао вежбе које се могу радити и у кућним условима (када је време лоше). Поред вежби представљени су и реквизити који могу бити коришћени за вежбање и њихово правило коришћење да би се избегле повреде. Ученици су прикупљали информације са интернета и добијали савете од наставника како да уреде свој кутак за вежбање у својим домовима и како да направе најбољи план за вежбање заједно са планом за здраву исхрану.
Линк са сликама вежби и планом вежби: http://1drv.ms/1yimaMT
На крају заједничког пројекта тему Живот у кући/стану – одрживи развој уприличена је изложба ученичких радова и направвљена презентација. Линк за изложбу: http://1drv.ms/1CglNpR
Наставници и предмети:
Горан Ивковић,техничко и информатичко образовање,
Мирјана Ивковић, ликовна култура,
Филип Маровић, физичко
васпитање,
Владимир Петровић, биологија,
Весна Стојановић и Јелена Миљковић српски језик и књижевност,
Дејан Јовановић, математика и
Ана Стојановић, студент мастера на модулу Српска књижевност
////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////