top of page

 

Тематски дан – представљање професија

 

 

Школа: Основна школа "Рада Миљковић", Јагодина

 

Шта је била намера и циљ?

 

Основна намера пројекта је била да се наставни садржаји повежу са светом професија и професионалном оријентацијом (ПО), уз развијање компетенција и вештина ученика: дигиталне компетенције (истраживање интернета); рад са подацима и информацијама (примењивање  и повезивање корисних информација на основу различитих извора и контекста; категоризовање нових информација и образлагање); иницијативност и предузетништво кроз планирање садржаја, активности и времена, као и начина излагања;  комуникацијске компетенције кроз захтев за јасно исказивање одређеног садржаја, прилагођавање захтевима и карактеристикама ситуације,  уважавање саговорника,  коришћење на одговарајући и креативан начин језика и стила комуникације који су специфични за поједине научне, техничке и уметничке дисциплине; конструктивно, аргументовано и креативно доприношење раду групе, усаглашавање и остварење заједничких циљева. 

 

Како је рађено?

 

Након уводних активности и поделе задужења, припремљени су прикази одређених занимања које су ученици сами одабрали а наставници им дали подршку у оквиру својих предмета. Припремљени су штандови на којима су ученици презентовали резултате свог тимског истраживања. Ученици су се сами определили и за предмет и за занимање које ће представити, осмислили изглед штанда и продукте на штанду. Други ученици су се определили да буду фотографи и новинари који ће да „медијски“ испрате представљање на штандовима. У изради продуката ученици су радили тимски и самоорганизовано: планирали су рад и изван школе, планирали консултације са наставницима, поделу улога унутар тима.

 
Шта су урадили ученици?
 

Ученици су сами изабрали  своју улогу (презентери занимања, новинари, фотографи). Такође су сами одабрали занимања, као и начин презентовања (постер, драматизација, практични рад). При реализацији тематског дана сви ученици су били активни- било као излагачи, било као репортери и фотографи. По реализацији ПО дана, сви су добили задатак да израде прилог за Билтен ПО  у форми извештаја, на начин који сами одаберу: репортажа, PowerPoint презентација, интервју са гостима (ученицима петог разреда). Билтен су касније представили вршњацима из партнерских школа и родитељима.  

 

Наставници и предмети:

 

Љиљана Ивановић, Српски језик; 

Гордана Милорадовић, Математика;

Љиљана Г. Пантић, Биологија; 

Маријана Павловић, Енглески језик; 

Марија Алексић, Историја

 

 

2010 - present

2010 - present

Која је била улога наставника?

 

Наставници су у оквиру предметне наставе помогли да се припреме презентације одређених занимања: српски језик и историја - стари  занати (бомбонџија, шеширџија, кујунџија, опанчар, преља, грнчар, лецедер); биологија (дерматолог, ортопед, физијатар, психијатар); географија (сумо рвач и узгајивач свилених буба); математика (банкар, рачуновођа); енглески језик (писање радне биографије на енглеском); ТИО ( старе машине). 

 

 
Шта смо постигли, научили и шта бисмо препоручили другима?

 

Између наставника је унапређена сарадња. Комуникација са ученицима је знатно добила на  квалитету. Вештине планирања и компетенције ученика су знатно унапређене, што се рефлектовало у сваком предмету.

Наставници и ученици су били поносни на резултат целог пројекта: квалитет штандова, јавну презентацију ученика у циљу промовисања професионалне оријентације и међусобну сарадњу ученика свих одељења седмог разреда.

Препорука је да оваквим презентацијама као гости присуствују родитељи ученика и гости из партнерских школа. 

сарадња

интерактивност ученика и наставника

иницијативност и предузетништво

саморегулисано учење

 подршка наставника као водича и супервизора

комуникацијска компетенција

интеграција и тематски приступ

ИКТ као оруђе за учење

професионална оријентација

///////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////

учешће ученика у процесу учења

учење учења

bottom of page