Смернице и водич за примену
ОКВИР НАЦИОНАЛНОГ КУРИКУЛУМА - ОСНОВЕ УЧЕЊА И НАСТАВЕ
Квадратна функција и њено испитивање
Школа: Гимназија ''Исидора Секулић'', Нови Сад
Шта је била намера и циљ?
Основни циљ је био усвајање појма квадратне функције и њена примена у свакодневном животу путем активног учешћа ученика, са њиховом централном улогом у процесу учења. Кроз основни циљ су остварени и следећи подциљеви: подстицање самосталности ученика у процесу моделовања, усавршавање вештине уочавања проблема, сличности и разлика проблемских ситуација, подстицање сарадње у проблем ситуацијама и самосталног креирања нових проблем ситуација, те савладавање рада у математичком пакету ГеоГебра.
Како је рађено?
Током два наставна часа ученици (који су подељени у групе од најмање два, а максимално четири члана) су правили математички модел у математичком пакету ГеоГебра за одговарајућу проблемску ситуацију и корак по корак одговарали на постављена питања. Свака група је добила наставни листић са примерима.
Шта су урадили ученици?
Ученици су решавали задатке добијене на основу упутства на наставним листићима. У оквиру групе су, користећи претходна знања, решавали проблемску ситуацију. Своја решења ученици су излагали пред осталим ученицима у одељењу.
Наставник и предмет:
Мирјана Јовановић, математика
2010 - present
2010 - present
Која је била улога наставника?
Наставница је током часа имала претежно консултативну улогу, пружала је помоћ у решавању проблема или потешкоћа које су имали при раду у ГеоГебра окружењу. У току излагања наставница је ученике усмеравала на упоређивање резултата различитих група, а у завршном делу их упознала са, за свакодневни живот важним, применама квадратне функције.
Шта смо постигли, научили и шта бисмо препоручили другима?
Ученицима је омогућено да самостално истражују и решавају проблемске ситуације. Такође, обучени су за процес математичког моделовања кроз повезивање математике са свакодневним животом што доприноси развијању функционалног знања и логичког и креативног мишљења.
У односу на фронтални приступ настави, овакав метод рада олакшава сагледавање на које све проблеме ученици наилазе при решавању задатака, што омогућује да се будући часови прилагоде њиховом начину поимања.
Час је изведен као угледни час на 4. међународној конференцији 3К одржаној у гимназији ''Исидора Секулић'', у Новом Саду у 2013. години, а запис дела часа се налази на сајту гимназије:
сарадња
решавање проблема
саморегулисано учење
подршка наставника као водича и супервизора
ИКТ као оруђе за учење
///////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////